Politika a sport: Oslavy hokejového vítězství se v roce 1969 změnily v protesty proti ruským okupantům
Zápasy se sovětskými hokejisty na mistrovství světa ve Švédsku jen sedm měsíců po okupaci Československa, měly pro fanoušky zvlášť silný náboj.
Vlna nadšení se zemí přelila už 21. března 1969 po prvním vítězství nad SSSR, a po druhém zápase se Sověty o týden později, který skončil 4:3 pro Čechoslováky, bylo prakticky celé Československo na nohou.
Čtěte také
Začaly bouřlivé oslavy, které se někde změnily v otevřená vystoupení proti okupantům. Více se dozvíte v repríze pořadu Ivany Denčevové.
Ve druhé části nazvané Medaile proti tankům Milan Rykl připomíná Věru Čáslavskou. Zatímco po olympiádě v Mexiku 1968 patřila tato sportovní gymnastka a sedminásobná olympijská vítězka k nejobdivovanějším osobnostem planety, pár měsíců poté byla komunistickým režimem prohlášena za nepřítele lidu a nemohla sehnat práci.
Po listopadu 1989 se znovu dostala do popředí zájmu veřejnosti, protože spolupracovala i s Václavem Havlem. Po rodinné tragédii se nakonec stáhla z veřejného života, zemřela 30. srpna 2016.
Oba pořady poslouchejte jen do 3. června 2024.
Související
-
Politika a sport: Životní pouť Áji Vrzáňové byla jako pohádka i horor
Jak uspěli čeští sportovci v exilu? A proč si navzájem tolik vycházejí vstříc sport a reklama? Odpovědi se dozvíte v naší nové sérii Politika a sport.
-
Politika a sport: Hokejové mistry čekaly místo kluziště věznice a pracovní tábory
Proč komunistické Československo poslalo do vězení hokejovou reprezentaci? A byl Emil Zátopek chloubou socialistického Československa?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.