Ondřej Vaculík: Udělejte si mlýnek
Mnohé studie dokazují, že duševní pohoda lidí stále klesá a deprese a vážné poruchy nálad má nejméně každý třetí člověk, přestože životní úroveň roste a alespoň v České republice můžeme žít poměrně šťastně.
Čtěte také
Sílí pocit bezmoci a nesmyslnosti života. „Byli jsme zvyklí žít v blahobytu předvídatelného světa,“ míní psychiatr Jiří Horáček, „a nyní neustále vytváříme očekávání, jak na tom budeme v nějakém budoucím čase, jenže téměř vždy se to nakonec od našich očekávání odchyluje, a čím dále se díváme, tím je odchylka od našich přání a očekávání větší.“
I starost o individualitu každého člověka vede ke stejně strastiplné životní výzvě, a tou je úspěch, jehož hledisko je neúprosné: Dosáhnout významného společenského postavení a hmotného zajištění. Příklady se hýří všude kolem nás, například býti jedním vrzem zpěvačkou i spisovatelkou, jejíž knihy se hltají, malovat a vystavovat obrázky a přitom i úspěšně podnikat a tak dále.
Pocit bezmoci sílí... a může za to vláda
Z nedosažitelnosti vysněného společenského postavení, tedy úspěchu, sílí pocit bezmoci či nesmyslnosti života. Viníkem bývá vláda, která nám upírá blahobyt. Úspěšnost každého z nás ale tkví v něčem jiném.
Čtěte také
Například: Zhotovte si na potůčku mlýnek a vezměme k tomu své děti. Stačí nám několik dřívek, kus drátu, hřebík, sekyrka, pilka, nůž a malý zvoneček. Do osy mlýnku, uříznuté z vrbové nebo olšové větve, vetkneme osm lopatek opracovaných nožem.
Na ose mlýnku nožem vyřežeme na jedné straně vačku, k níž bude přiléhat jeden konec drátu. U jeho druhého konce zavěsíme zvoneček. Raménko z drátu, vahadélko, ovšem musí vést přes čep, jímž je do kolíku zaražený hřebík. Soustrojí pak osadíme do dvou vidlic z rozsoch větví, zatlučených do vodního toku.
Čtěte také
V tom okamžiku voda mlýnek roztočí a raménko z drátu díky vačce začne ťukat do zvonečku, jehož jemné zvonění pak se nese krajinou v libém souzvuku se zpěvem ptáků.
Chce to jen trochu šikovnosti i fištróna, ale úspěch je zaručený. Váš úspěch! Užitek to nenese žádný, ale ta krása! Mlýnek funguje spolehlivě ve dne i v noci, a frekvence cinkání zvonečku také podává zvukovou hydrometeorologickou zprávu o stavu vody na vodním toku.
Nemáte čas? Najděte si ho...
Taková hloupost, říkáte si, na to nemám čas – musíte si ho udělat. Mlýnek se holt musí stát vaší prioritou. Prostě oznámíte svému okolí, jež by vás jinak strhlo do obvyklého deprimujícího víru, že nyní je nám nejvíce zapotřebí vodního mlýnku.
Mlýnek funguje do doby, než vlivem klimatických změn potůček vyschne, či naopak než ho strhnou přívalové deště. Nebo dokud někdo neukradne zvoneček, což se stalo mému mlýnku, ale nad tím lze jenom mávnout rukou, protože mlýnek se tichounce točí dál.
Mlýnek považujme za příklad či metaforu toho, jak být úspěšným bez ohledu na diktát veřejného mínění.
Autor je spisovatel a bývalý komunální politik
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.