Ondřej Soukup: Stopa wagnerovců v Africe

7. červenec 2023

Posledních devět let je Kreml velmi aktivní v Africe. Natolik, že ruská média nadšeně hovoří o velkolepém návratu Moskvy na černý kontinent v duchu Sovětského svazu. Je to značně nadsazené, na africkou politiku dob SSSR, kdy Kreml financoval nejrůznější místní režimy, současné Rusko nemá dost prostředků. Nicméně nejpozději od roku 2014 je v Africe Moskva velmi aktivní. Není to náhodou, bylo to totiž po anexi Krymu a zavedení prvních sankcí proti Putinovu režimu.

Kreml tím dával najevo, že na názoru Západu mu nezáleží a dokáže si nacházet i jiné partnery. Celé to zapadalo do rétoriky o novém multipolárním uspořádání světa. Nejrůznější smlouvy jsou podepisovány jako na běžícím pásu. Byť některé vypadají poněkud kuriózně, jako například smlouvy se Sierra Leone, Togem nebo Zimbabwe o spolupráci ve sféře nešíření kosmických zbraní.

Čtěte také

Od konce června má ale Kreml problém. Jedním z jeho hlavních vlivových prostředků v Africe totiž byl Jevgenij Prigožin a jeho Wagnerova skupina. Tu si většina lidí spojuje kromě Ukrajiny hlavně s dlouholetým působením v Sýrii. Jenže ve skutečnosti jsou Prigožinovi lidé aktivní ve třinácti afrických zemích, od Lýbie po Madagaskar. Nejvíce se mluví o vojenské přítomnosti.

Wagnerovi žoldáci jsou v Mali, Středoafrické republice, Súdánu, Mozambiku a Lýbii. Většinou jsou zde jako instruktoři pro výcvik místních armád, ale třeba v Lýbii bojují na straně polního maršála Chalífy Haftára proti mezinárodně uznané vládě v Tripolisu, ve Středoafrické republice se zapojují do boje proti místním povstalcům, a dokonce do své jednotky verbují i místní obyvatele.

Nedělají to přirozeně zadarmo, platí jim přijímající vlády, a to nejen v hotovosti. V Sýrii získaly Prigožinovy společnosti podíly na ropných polích, ve Středoafrické republice zase kontrolují důl Ndassima, který má zásoby zlata v hodnotě jedné miliardy dolarů. A přirozeně se to neobešlo i bez zapojení do nelegální těžby diamantů, obvyklého způsobu financování občanských válek.

Wagner, Mozart nebo Beethoven

Ale existuje i třetí sféra, kde je muž, svého času přezdívaný Putinův kuchař, aktivní. Poprvé se o Jevgeniji Prigožinovi mluvilo v souvislosti s jeho fabrikou trollů a zasahováním do amerických prezidentských voleb.

Čtěte také

Tyto služby nabízí i africkým autokratům. Jeho političtí konzultanti působili ve třinácti afrických zemích, kde se snažili pomlouvat politické oponenty na sociálních sítích nebo organizovali zájezdy údajných volebních pozorovatelů z Ruska a Evropy, kteří nikoliv překvapivě vždy říkali, že volby byly férové a místní vojenská junta má podporu většiny obyvatel.

Jenže poté, co se Jevgeniji Prigožinovi nepodařil pokus o vojenský převrat v Rusku samotném, či co to vlastně bylo, budoucnost afrických projektů je nejistá. Kreml údajně již kontaktoval africké vlády a ujistil je, že nic se nemění a převezme kontrolu nad wagnerovci. Jeden z afrických lídrů prohlásil, že dohodu má s Kremlem a je mu úplně jedno, jestli mu Moskva bude posílat skupinu Wagner, Mozart nebo Beethoven.

Jenže jak upozorňují komentátoři, kteří se na rozdíl ode mne skutečně vyznají v africké politice, Kreml vždy vystupoval v Africe jako alternativa Západu a částečně i Číně. Tedy že vás nebudeme unavovat řečmi o lidských právech, demokracii ani nebudeme chtít jako Číňané ovládnout vaši ekonomiku (přinejmenším ne celou).

Novinář Ondřej Soukup

Místo toho se podívejte, že i autoritářský režim může víceméně v poklidu existovat v podmínkách konfliktu se Západem. Některé věci nechceme dělat pod vlastní vlajkou, takže vám posíláme skupinu Wagnera, která s námi oficiálně nemá nic společného. Jenže teď ten stejný Jevgenij Prigožin zahájil vzpouru vůči svému chlebodárci. To asi není úplně nejlepší reklama pro Moskvu.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio