Ondřej Soukup: Cena za Prigožinovy žoldáky

30. červen 2023

Rusko se stále vzpamatovává z šoku po nezdařeném pochodu žoldáků z Wagnerovy jednotky na Moskvu. V regionech jsou s vojenskými poctami pohřbíváni ruští letci, kteří byli sestřeleni jednotkami Jevgenije Prigožina. Vycházejí najevo další podrobnosti toho, jak se vzbouřencům podařilo bez boje obsadit více než milionový Rostov na Donu. Bouřlivě se spekuluje, zda wagnerovcům pomáhal někdo z Kremlu nebo z armády.

Asi nejzajímavější informace zveřejnil sám ruský prezident Vladimir Putin. Ten totiž vysvětlil, jak vlastně Wagnerova skupina byla financována. Doposud totiž Kreml ústy mluvčího Dmitrije Peskova tvrdil, že s wagnerovci nemá nic společného.

Čtěte také

Podle Vladimira Putina jen za dvanáct měsíců od května loňského roku do letošního května ruský stát poskytl na výplaty a prémie pro Prigožinovy bojovníky 86 miliard rublů a dalších 110 miliard na „plnění pojistných událostí“. Čti peníze pro pozůstalé po padlých nebo pro zraněné. V korunách je to bratru 50 miliard. 

To jsou ale jen přímé platby konkrétním bojovníkům. Jak řekl ruský prezident, Prigožinovy společnosti dostaly státní zakázky na zásobování ruské armády na Ukrajině jídlem za dalších 80 miliard rublů.

Prigožin bez podpory státu

Mimochodem, Vladimir Putin během projevu Prigožinovo jméno vůbec nezmínil. Což je jeho oblíbený způsob, stejně už dlouhá léta nepronesl jméno opozičníka Alexeje Navalného. Takže se dostáváme k nějakým 70 miliardám korun. To jsou ale jen přímé náklady. Krom toho Prigožinův holding Konkord má smlouvu na dodávky obědů do všech moskevských škol a školek za další miliardy. Podobné dohody má i v některých jiných regionech. 

Čtěte také

Pak ještě můžeme mluvit o jeho mediálním holdingu Patriot, který zahrnuje také slavnou trollí farmu v petrohradském Olginu. Ta podle všeho dostávala peníze ze státního rozpočtu, ale současně i vydělávala. Mohli jste si objednat její služby třeba pro útok na vaší obchodní konkurenci.

Podobné to bylo i při nasazení Wagnerovy skupiny v Sýrii. Její bojovníci byli placeni z armádního rozpočtu, armáda poskytovala také techniku a zabezpečovala logistiku, současně Prigožinovy firmy dostávaly od syrské vlády lukrativní koncese na těžbu ropy. Ve Středoafrické republice se zase wagnerovci zapojili do obchodu s diamanty. 

Ale vraťme se k nasazení Wagnerovy skupiny v současné válce na Ukrajině. Vlastně se s ním nepočítalo. Podle původního plánu měl Kyjev padnout během týdne a pak už by se jen další měsíc Ukrajina začisťovala.

Čtěte také

Jenže jak víme, úplně to nevyšlo a bylo potřeba zavolat i bojem ověřené wagnerovce. Ovšem i oni utrpěli těžké ztráty a na konci loňského léta Prigožinovi dovolili verbovat ruské odsouzené. Během bitvy o Bachmut jich tam padlo podle Prigožinových médií přes 20 tisíc. 

Když si vezmeme částku 276 miliard rublů, kterou oznámil Vladimir Putin, co to vlastně znamená pro celkové výdaje Kremlu na válku na Ukrajině? Je to šest procent ruského rozpočtu na obranu za loňský rok. Slušné číslo, už vzhledem k tomu, že počet wagnerovců dosahoval na vrcholu zhruba 50 tisíc lidí.

Novinář Ondřej Soukup

Asi nemá cenu v podmínkách války srovnávat tuto částku s výdaji státu na zdravotnictví nebo vzdělávání. Priority jsou jiné. Ale můžeme se podívat za hranice. Americká soukromá vojenská společnost Blackwater, nechvalně proslulá svým působením v Iráku, dostala od Washingtonu státní zakázky za více než miliardu dolarů. Ale jednalo se o období let 2001 až 2007. Zatímco wagnerovci dostali trojnásobek této částky za jeden rok. 

Nyní éra Jevgenije Prigožina coby nezávislého hráče, placeného Kremlem, skončila. Nejspíše se vrátí do Afriky kvůli svým obchodním zájmům. Nakolik ale bude úspěšný bez podpory ruského státu, je otázka, kterou si zodpovíme až za pár let.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.