Ondřej Neff: Žádný úder hromu

14. srpen 2023

S internetem jsem žádné námluvy dělat nemusel, to byla láska na první pohled, Francouzi tomu říkají „coup de foudre“, úder hromu. Však taky jsem nejednou balamutil lidi ochotné moje balamucení poslouchat, že jsem internet vynalezl. Jenže ono to, co jsem kdysi v románu popisoval, v podstatě byl textový generátor, tedy to, co naplno vystoupilo na scénu až letos.

Žádný „coup de foudre“ neboli úder hromu se nekonal. Sám sebe ujišťuji, že je to nafouknutá bublina, ale realita asi bude taková, že jsem o tři křížky starší, než jsem byl, když byl internet teprve miminko.

Čtěte také

Nedávno mi to zamontovali rovnou do prohlížeče. Zadal jsem dotaz: Jaký je průměrný plat kominíků v Rumunsku? Umělotina navrhla tři varianty odpovědi. První zněla, že je to 2500 RON čili 500 EUR.  Hm, dvanáct a půl tisíce korun, to zní pravděpodobně.

Druhá varianta použila starý název pro měnu lei, třetí varianta ale nabídla 1200 EUR měsíčně, to je našich 30 tisíc, podle serveru salariu.ro. A máme to, kolik bere kominík? Dvanáct a půl, nebo třicet?

Každý fakt ověřit

Byl to první pokus, ale po čase jsem opravdu chtěl umělého inteligenta použít jako pomocníka při práci. Potřeboval jsem vědět, jestli byl Marian Čalfa v politbyru KSČ, nebo nebyl.

Čtěte také

Měl jsem v paměti, že ano, ale už dávno vím, že když mám něco takzvaně v paměti, vždycky je to jinak. Zase to nabídlo tři varianty, jedna byla očividně zmatečná  a nemá smysl se jí zabývat. Ale druhé dvě byly záludné. Seznam začal Milošem Jakešem, v pořádku. Biľak, Kapek, Indra. Dobrý. Ale Zdeněk Mlynář?

Kouknu na alternativu, ta začala taky Jakešem, ale Jiří Pelikán, v danou dobu poslanec Evropského parlamentu, tak ten opravdu nebyl a nemohl být členem politbyra, stejně tak jako Zdeněk Mlynář. Dal jsem umělotině ještě jednu šanci a požádal ji o vysvětlení, co to vlastně to politbyro bylo zač. Tentokrát vysypala jakž takž rozumný text.

Že prý tyhle počítačové texty nahradí novináře. No, tohle nebudu komentovat. A že to rozvrátí školství, neboť žáčkové si ulehčí práci s domácími úlohami. Možná rozvrátí, možná naopak. Třeba to žáčky donutí každý fakt ověřit a to ověřování jim dá nakonec větší práci, než kdyby si dopředu udělali rešerši a text napsali sami.

Ondřej Neff

Anebo to dopadne ještě úplně jinak. Žáčkové budou odevzdávat texty bez ověření, místo učitelů je budou číst zase omělotiny, proč by se měli učitelé trápit nějakými bláboly, a umělotina pak oznámkuje výkon umělotiny.

Nastane ráj na zemi. Pravda, trochu umělotinový.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.