Ondřej Neff: Myšlenkový experiment

31. červenec 2023

Dnes vám nabízím malý myšlenkový experiment. Bude trochu náročný na představivost, ale fakt jen maličko. Výchozí situace je jednoduchá.

V Dolních Břežanech mají přechod pro chodce, na jedné straně ulice je parkoviště, na druhé drogerie. Na přechodu je semafor s tlačítkem. Je trvale zapnutý na červeného panáčka, je třeba stisknout tlačítko a po chvíli naskočí zelený panáček. A teď pozor, experiment začíná. 

Čtěte také

Jste pozorovatel a vidíte chlapíka jít od parkoviště k přechodu. Je červená. Chlapík se rozhlédne, přeběhne na červenou, na chodníku u drogerie se zastaví, otočí, stiskne tlačítko a na zelenou přejde a vrátí se na parkoviště. 

Ten chlapík, to jsem byl já, takže vím, co to všechno mělo znamenat. Zkuste uhodnout příčinu, proč ten chlapík – já – přešel nejdřív na červenou a vzápětí se vrátil na zelenou. 

Nabízím první řešení. Je to rebel. Vidí semafor, jde tedy na červenou. Kdyby ale chodil jenom na červenou, byl by závislý na pravidle „vždycky na červenou‟. Proto si namáčkl zelenou, aby ukázal, že je fakt rebel. 

Čtěte také

Druhé vysvětlení. Přešel bezděčně přes ulici na červenou a na druhém chodníku si to uvědomil. Protože je dbalý zákonů, hnulo se v něm svědomí a rozhodl se učinit pokání. Stiskl tedy tlačítko a v souladu s dopravním řádem přešel na zelenou a odebral se někam zpytovat svědomí. 

Vysvětlení číslo tři. Dotyčný chlápek je povahy zkoumavé. Břežanský semafor ho zajímá. Vyzkoušel si, že semafor na drogeriové straně funguje. Svítí pěkně červeně. Jestlipak ale funguje i na straně parkoviště? V zájmu experimentu nechce v této fázi na nic sahat. Přeběhne přes ulici, otočí se a vidí, že i ta parkovišťové straně svítí červená. Stiskne tlačítko, naskočí zelená a on se vrátí spokojený, jeho zvědavost je uspokojena.

Jednoduché jako Kolumbovo vejce

Možná že jste přišli i na jiné řešení. Já vám teď řeknu, jak to bylo doopravdy, vždyť  ten chlapík jsem byl já, takže to vím.

Zaparkoval jsem a šel si koupit žiletky do drogerie. Nic nejelo, takže jsem nic nemačkal a přeběhl na červenou. Před drogerií jsem si uvědomil, že jsem nechal v autě peněženku s kartou. To už byl provoz, takže jsem zmáčkl tlačítko, udělal si zelenou a běžel zpátky do auta. 

Ondřej Neff

Tak to doopravdy bylo. 

Teď se dostanu k zásadnímu a částečně i hlubokému ponaučení z celé té záležitosti.

Často se stává, že jste svědky čehosi divného ba nepochopitelného, k přemýšlení vybízejícího. Vymyslíte si důmyslná objasnění záhady. A přitom řešení je prostinké, jednoduché jako Kolumbovo vejce: někdo se zachoval jako blbec.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio