Ondřej Neff: Causa Barbie

10. červenec 2023

Možná jste si všimli, že ve Vietnamu zakázali americký hraný film o panence Barbie. Já, který neviděl ani všechny díly Hvězdných válek, ode mne se opravdu nedá čekat, že půjdu na Barbie. Pustil jsem si aspoň trailer neboli upoutávku a vím tedy, že jde o to, že se panenka jaksi zhmotní a dostane se do skutečného světa a tam zažije neskutečné věci.

Na film nepůjdu, což neznamená, že by mi Barbie nic neříkala. Když v tehdejším Československu pukaly ledy, až nakonec pukly, moje dceruška dorostla barbínovského věku a taková Barbína, to byl nejjednodušší vypínač, jak rozsvítit holčičí očka.

Čtěte také

I já zažil s Barbínami jedno potěšení: to, když byl u nás na návštěvě kreslíř Ivan Steiger, jistě ho znáte z Reflexu. Je to sběratel a znalec hraček a ten, když uviděl sbírku Barbín mé dcerky, pěkně jednu po druhé obracel hlavou dolů a shrnoval jim sukně a díval se jim na zadek. Ony tam mají vyražené výrobní číslo a značku výrobce a není Barbína jako Barbína, některé jsou raritní kusy a když sběratel přijde na takovou kolekci, musí Barbíny prozkoumat, aby mu neunikl barbí Modrý Mauritius.

Nicméně zpátky k tomu filmu. Ze zpravodajství plyne, že Vietnamce rozhněvala mapa, která měla legitimizovat čínské nároky na určitou část vietnamských výsostných vod. Na Twitteru někdo ukázal jeden obrázek z postiženého filmu. Slečna Barbie tam sedí u stolu a vedle sebe má sklenici nebo vázu, čert ví, co to je, ale je to zřejmě skleněné a má to tvar jakéhosi exotického květu. Připomíná linii mořského území, které Čína chce Vietnamcům upřít.

Čtěte také

První, co našince napadne – je to postižení zkušeností, nikdy se toho nezbavím: uvažování cenzora. To jako když cenzor zakázal písničku Už koníček pádí kvůli větě „ceny jsou stálý‟, protože v té době bolševik zrovna něco zdražil. Na to musíte mít oči a cit, to bylo cenzorské heslo a platí to dodnes a nemusíte kvůli tomu do komunistické země, abyste na to narazili. Takže, komunistická cenzorská zabedněnost.

Jenže to má druhou stránku. Oni ti Číňani opravdu lezou Vietnamcům do jejich vod a v Jihočínském moři je opravdu region ve tvaru podobném okraji barbínovské vázičky. Čína už deset let leze cizím státům do zelí. Je kolem toho napětí, i mrtví byli. Koho to ve světě zajímá: Málokoho.

Ondřej Neff

Když se ale do toho zaplete film o Barbie, píše se o tom na celém světě. Protože je to blbost a svět miluje blbosti. O vážné problémy, jako je kradení cizího území, se nezajímá. Až když je pozdě, i takové může být poučení z poprasku kolem zakázaného filmu, díky němuž aspoň na chvíli si připomínáme něco vážného.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio