Ondřej Neff: Za pět let

12. listopad 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ruce, láska, vztah, pár, zamilovaný
0:00
/
0:00

Jako hromobití za letní bouře převalovala se veřejným prostorem po celý uplynulý týden debata o Istanbulské smlouvě.

V parlamentě se o ní debatovalo a došlo i na petice. Zdálo se, že se českou zemí valí hordy násilníků a sňatkových donucovatelů jakož i obřezávačů s žiletkami v rukou.

Ondřej Neff: Přímluva za shovívavost

Pro ostatky Tomáše Procházky přiletěl do Afghánistánu vojenský speciál.

Bylo minulý týden ve zprávách že v nočním klubu v Sezimově Ústí nafackovali veteráni z Afghánistánu pánovi, který jim nadával do žoldáků a kázal jim, ať táhnou zpátky.

Přitom poslední významný pokus o doložitelný vynucený sňatek u nás zaznamenala opera Prodaná nevěsta a i ta skončila, jak známo, happy endem. Dobrá věc se podařila, věrná láska zvítězila.

Jak už to bývá, v debatním ryku zanikla podstata dokumentu. Je jasné, že u nás žádný praktický dopad mít nebude a mít nemůže, pokud jde o domácí násilí.

Na co se ovšem soustředí pilné včeličky aktivistických spolků je odstraňování stereotypů. Manželství muže a ženy, to je prý stereotyp, dokonce i sama příslušnost k pohlaví je stereotyp.

O lidové zvyky nejde

Všimněte si, že slovo stereotyp sklouzlo v poslední době do slovního ošklivce. Je to něco zavedeného a neúprosným pohybem dějin překonaného a tudíž zavrženíhodného. Vztahy mužů a žen jsou zatíženy stereotypem, nabádá nás Istanbulská smlouva, a tento stereotyp budiž tedy odstraněn – a nahrazen novými regulemi odpovídajícími době.

Ondřej Neff: Sebereflexe

02682772.jpeg

Týden oslav 100. výročí republiky je za námi. Obsáhl spoustu poutavých momentů, některé byly dojemné, jiné bombastické a jiné zase k smíchu.

Toto uniká pozornosti skoro bezvýhradně. Pravda, několik vnímavějších jedinců zpozornělo nad pasáží navrhované smlouvy, že revizi mají být podrobeny i lidové zvyky. Hned se ozvalo odkudsi ujištění, že velikonoce ohroženy nejsou. Povídali že mu hráli. Velikonoce ohroženy jsou už dávno a vsadím meloun proti ohořelé sirce, že pomlázky budou do pěti let postaveny mimo zákon.

Ale ono nejde zdaleka jen o lidové zvyky. To co se rýsuje v mlze ušlechtilých floskulí je cenzura, která se šíří pozvolna a nezadržitelně. Pojem gender jsem před pěti lety pokládal za terminus technicus pro pohlaví. Dnes už vím, že je to policajtský obušek.

Ondřej Neff

Ten už dnes tepá do veřejného prostoru a protože se oběť nebrání, intenzita roste. Pivovar Bernard už dnes musí hájit každou svoji vnadnou reklamu. Do pěti let budou hájit básníci svoje verše.

To už bude Istanbulská smlouva dávno schválena a v jejím rodném Istanbulu vesele pokvetou nucené sňatky i ženská obřízka. A pivo Bernard? To žádnou reklamu mít nebude, protože je v něm alkohol.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio