Ondřej Neff: Přímluva za shovívavost

5. listopad 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pro ostatky Tomáše Procházky přiletěl do Afghánistánu vojenský speciál.

Bylo minulý týden ve zprávách že v nočním klubu v Sezimově Ústí nafackovali veteráni z Afghánistánu pánovi, který jim nadával do žoldáků a kázal jim, ať táhnou zpátky.

Jak to bylo, nevíme. Zprávy byly zmatené, zmiňovaly se o ochrance klubu, ta asi taky dostala nafackováno. Dokonce se tam prý připletl i policajt a dopadl stejně.

Ondřej Neff: Sebereflexe

02682772.jpeg

Týden oslav 100. výročí republiky je za námi. Obsáhl spoustu poutavých momentů, některé byly dojemné, jiné bombastické a jiné zase k smíchu.

Tak to je zřejmě tak zvané hrubé porušení kázně. Když jsem byl na vojně, byly z toho ostré, tedy šlo se sednout do posádkové věznice, ale z tohohle by asi koukal Sabinov, tedy opravdové vězení pro vojáky, se vším všudy.

Nafackovat policajtovi, to není jen tak. Pak už se o případu nemluvilo. Já se o něm krátce zmínil v jednom článku a přimlouval jsem se za polehčující okolnosti. Kdyby to ale mělo jít s veterány špatnou cestou, tedy tou k Sabinovu, přimlouval bych se za veřejnou podporu.

V uplynulých dnech jsme si vyslechli mnoho hlasů z úst statečných lidí, kteří by bývali bojovali po Mnichově a taky na Bílé Hoře, tam by se u té zdi u Hvězdy nechali císařskými třeba roztrhat na kusy. No a vidíte, teď se najde někdo, kdo nadává tomu, kdo bojuje ne v roce 1938 nebo 1620, ale teď v roce 2018.

Děkovat, ne nadávat

I on má polehčující okolnost. Vždyť na jeho straně stojí donedávna ministr zahraničí Zaorálek i významný poslanec za ODS Václav Klaus mladší a diplomaticky zaobaleně i jeho otec, bývalý prezident republiky.

Ondřej Neff: Poprask kolem pomníku

Socha Věry Špinarové od Davida Moješčíka

Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz si přáli uctít památku loni zesnulé Věry Špinarové.

Že prý se ta válka v Afghánistánu nedá vyhrát. No, kvůli tomu jsme nebojovali po Mnichově, to jen tak mimochodem, a pokud jde o Afghánistán, tak to je jasné, že se tam nedá vyhrát.

Tam ale jde o to, jestli budou náboženští fanatici a velkovýrobci heroinu nadále zalezlí někde v horách anebo se stanou státníky a jak už to chodí, jejich předák se bude hlásit o předsednictví v komisi pro lidská práva OSN.

Ondřej Neff

Aby tomu tak nebylo, padlo 14 českých vojáků a tři tisíce amerických a stovky dalších statečných vojáků aliančních vojsk, které v Afghánistánu tvoří hráz nejhoršímu zlu současnosti.

Máme jim za to děkovat a ne nadávat. A pokud na nadávku odpoví fackou, no, nemá se to dělat. Ale přimlouvám se za shovívavost.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio