Ondřej Neff: Příliš krásný sen

11. září 2023

Vědci odhalili na dně oceánu záhadnou zlatou kouli, čtu ve zpravodajství. Taková zpráva mě nemůže ponechat v blaženě lhostejné náladě slunečného podzimu, který tak vtíravě připomíná léto. Obsahuje příliš mnoho prvků, které nacházejí v romanticky laděné mysli ozvěnu. Zlatá barva, první prvek. Zlato jako symbol bohatství a moci. Zlato jako cíl umístěný v neznámu.

Generace lidí nasazovaly životy, aby se ke zlatu dostaly, a když se jim to povedlo, lidé nezřídka život ztráceli – anebo naopak utráceli životy jiných lidí.

Čtěte také

Dále je to koule. Objekt určený tak, že kterýkoli bod na jeho povrchu je naprosto přesně vzdálený od středu. Je dobře, že nedokážeme rozumem domyslet všechny důsledky, možná že bychom o rozum přišli. A konečně dno oceánu. Vzrušující představa, zvláště pak pro nás, suchozemce, obyvatele země bez přístupu k moři.

Čtu i o zlaté kouli na dně oceánu a vzrušení roste. Koule je neznámá. Není však dokonalá, je v ní otvor. Vědci, nálezci tohoto znamenitého objektu, navrhují vysvětlení, jde o vejce neznámého tvora, který se vylámal otvorem ven. Jaký je to tvor a kde se nalézá? Má také zlatou barvu? Jaká je jeho podstata, je to ryba nebo korýš? Nebo dokonce neznámý živočišný druh?

Zůstat u titulku?

Čtu dál. Načež se ukáže, že dno oceánu je dno Aljašského zálivu. Hm, takže žádný širý oceán, Aljašský záliv má typickou hloubku 150 metrů. S tou koulí to také není zas tak moc žhavé, promiňte příměr ne moc vhodný k určení předmětu nalezenému ve vodě.

Čtěte také

Je to spíš spláclá boule, něco jako pytlík od svačiny, místo do tříděného odpadu odhozený do moře nějakým hulvátem. Pokud jde o zlatou barvu, při dalším studiu zpravodajství se dopídíte přesnějšího určení barvy. Je to žlutá, nebo možná spíš okrová, ale dá se říct hnědá barva a dolem zlatavého odlesku vnikl světelnou hrou.

Romantická představivost se upne k poslední vzrušující podrobnosti. Jak je to se záhadným živočichem, který se údajně vylíhl z údajně zlaté údajné koule?

No, on to možná nebyl ani živočich a ta hnědá kulovitá věc nebylo nejspíš vejce. Jde asi o jakousi houbu. Než ji vcucli do vědecké násosky, pokojně si rostla mezi kameny na dně Aljašského zálivu.

Ondřej Neff

Neměl jsem to zpravodajství číst celé. Měl jsem zůstat u titulku a prvního sdělení, které zní, že vědci objevili na oceánském dně tajemnou zlatou kouli, pravděpodobně vejce tvora vědě dosud neznámého. Ano, měl jsem u toho zůstat a měl bych z toho krásný námět na glosu pro rozhlasovou stanici Český rozhlas Plus.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio