Ondřej Neff: Přetahovaná

14. listopad 2022

Ke kuriozitám těchto dnů jistě patří otevřený dopis prezidenta Miloše Zemana adresovaný ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Prezident v něm ministra žádná, aby zmírnil, lépe pak zrušil opatření, která znesnadňují přístup do Pražského hradu.

Opatření to jsou nevítaná, nechutná, očividně zbytečná a jak všichni víme, byla zavedena brzy poté, co političtí nezbedové ukradli prezidentskou standartu a místo ní vyvěsili obří červené trenýrky. To na protest proti tehdejší otevřeně podbízivé politice Miloše Zemana vůči Putinově Rusku.

Čtěte také

Od té doby se mnohé změnilo. Zeman otočil a Putina odsuzuje, žehná českým dobrovolníkům odcházejícím bojovat v ukrajinských barvách, jenom ta šikana na obou stranách Hradu zůstala a my jen nostalgicky můžeme vzpomínat na éru prezidenta Václava Havla, kdy bylo možno projít Jelením příkopem ve směru od Lorety až dolů na Klárov a kdo chtěl, i zpátky.

Takže prima, řekneme si. Miloš Zeman přišel k rozumu, červené trenýrky ho přebolely, už ho otravuje Hrad proměněný v obšancovaný lágr. Podivíme se sice, proč se obrací na ministra vnitra otevřeným dopisem, když ho může pozvat a vyřídit to s ním mezi čtyřma očima bez zbytečného rozruchu. Ale udělal to, jak to udělal a zaplaťpánbu za to.

Raději při starém

Zaplaťpánbu? Není za co. Ministerstvo vnitra dospělo k uzávěru, že musí Hrad hájit zuby nehty a že ty fronty na Hradčanském náměstí chce mít a basta. A je to.

Čtěte také

Kdy Zeman přišel k rozumu a Rakušan rozumu pozbyl? Oni se asi oba jeden druhého šprajcují. Jeden otevřeným dopisem, druhý trváním na svém. Tak my tady žijeme.

A ještě něco na téma Hrad. Nejednu hlavu napadlo, že na lidi určitého typu nemají velebné prostory Pražského hradu dobrý vliv a že by možná bylo dobré, kdyby se prezidentská agenda přesunula z Hradčan někam do podhradí, aby tedy hlava státu úřadovala jaksi mezi lidem.

Konec konců pražská Královédvorská ulice připomíná, že tu zřídil Králův dvůr Václav IV., to je ten panovník, co chodil po hospodách s katem a nechal Jana Nepomuckého hodit z mostu svého otce do Vltavy. Proč tedy by neměla hlava státu úřadovat někde jinde?

Ondřej Neff

K nápadu mám jedinou, zato závažnou poznámku. Kdyby se za našich časů měla zřídit budova pro prezidentskou kancelář a příslušné další úřadovny, stál by ten barák nejspíš víc peněz, než kdyby se Hradčany nechaly pozlatit od Černé věže po špičku Svatovítské katedrály. Ať to raději zůstane při starém.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio