Ondřej Neff: Kdy se vrátí raketa

21. listopad 2022

Konečně jsme se dočkali, my dva, já a čtyřletý Eliášek. To je vnuk mé ženy Ljuby a z projektu Artemis je nadšený. Na tabletu má dva oblíbené programy, prasátko Peppa a animaci letu kabiny Orion k Měsíci a zpátky. Start rakety SLS byl několikrát odložen, Eliášek plakal, já ne.

Jsem starý krokodýl a na návrat lidí na Měsíc čekám už přes padesát let, takže odklad na pár týdnů mě nemohl rozhodit. Nakonec to tedy minulou středu klaplo.

Čtěte také

Vyskytlo se ale něco, čemu se říká Houstone, mám problém. Startovací okno začalo v sedm, a to Eliášek ještě spí, a kdyby ho vzbudili, byl by ve školce nevrlý. Naštěstí se start trochu pozdržel, Eliášek se probudil, pozoroval ho na obrazovce televize. V tu dobu já už byl s našimi pejsky na procházce a sledoval jsem přímý přenos na mobilu.

Starty na Měsíc před půl stoletím jsem viděl doma na obrazovce černobílé televize, vážila snad půl metráku. Všechno tedy klaplo, skoro perfektně. Ten druhý drobný problém, co má Houston na krku, spočíval v tom, že Eliášek čekal návrat kabiny někdy kolem oběda a rozhodilo ho, že to bude až v prosinci. Prasátko Peppa přece ukazuje, že je Měsíc blízko!

Tajemství života

Musí si chlapec zvykat, kosmonautika, to je jeden odklad za druhým. Poslední odklad rakety SLS zavinilo nějaké těsnění.

Čtěte také

To se pak vždycky píše, zavinilo to těsnění v ceně pěti dolarů. Jen si to vezměte. Je to stometrová raketa s nosností sto tun. Rozhodí ji jakési těsnění v ceně pěti dolarů. Z kolika součástek se raketa skládá? Eliášek ji dostal k narozeninám jako stavebnici lego, taky jsem přiložil ruku k dílu a skládal. Sestává z omračujícího počtu dílů, je k tomu tlustá kniha s obrazovým návodem.

A to jde o jednoduché znázornění toho, čím raketa je. Obsahuje milion součástek? Deset milionů? Vůbec nemá smysl o tom uvažovat. Když se jedna podělá, všechno se zastaví. Dobře, když se na poruchu přijde včas, je z toho jen odklad a Eliášek brečí. Když se nepřijde včas… raději na to nemyslet.

Ondřej Neff

Teď si představte, z kolika komponent se skládá lidské tělo. Konec konců, každé tělo. Taky se v těle občas něco pokazí, ale žádný odklad se nekoná, tělo si poradí samo. Jak zázračné je tajemství života a o co primitivnější je proti tomu i tak úžasné lidské dílo, jako je SLS, modul Orion a celý projekt Artemis. Budou v tomto smyslu stroje dokonalé, jako je třeba tělíčko malé myšky? Vyloučit se nedá nic, ale asi se na to bude muset jít z jiné strany. Do té doby musíme počítat se součástkami, některá se pokazí.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio