Ondřej Neff: Geniální pí ár ekologistů

13. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Greta Thunberg
0:00
/
0:00

Za čtrnáct dní tu nejspíš budu mluvit o výsledcích eurovoleb, z pravidelných glosátorů budu takříkajíc na forhontě.

Dnes nebudu věštit, jak volby dopadnou, jen to podotknu, že je u nás ticho po pěšině. Na billboardech jsem zahlédl smutného, unaveného a dá se říct rozčapířeného Andreje Babiše po boku nějaké blondýny a prý se taky někde vyskytuje pan Okamura. Kampaň prakticky žádná.

Ondřej Neff: Cesta do minulosti

Josip Broz Tito

Jak rychle se dá omládnout! Co – omládnout: rovnou se vrátit do dětství. Vyplula z hlubin internetu karikatura, veselý politický obrázek, jeho původ je v New York Times.

Ona má Evropská unie jako taková v podstatě nulovou kampaň neboli pí ár, jistě to platí o naší zemi. Tím pádem lidi ještě – aspoň někteří – uznají, že je fajn jet do Rakouska bez pasu. Ale třeba že v rámci Unie jsme vstoupili do celní zóny s Japonskem, o tom se snad ani nepsalo v novinách.

Dovede si někdo představit, že by Česko samo o sobě vyjednalo bezcelní zónu s Japonskem? To bychom těm Japíkům nejdřív museli ukázat na mapě, kde ležíme a k tomu dodat lupu. Nejspíš vyrobenou v Japonsku.

O co horší propagaci neboli pí ár má u nás Evropská unie, o to lepší ji má ekologické náboženství. Trik s nevinnou svatou dívčinou Gretou se naposledy povedl Francouzům s Johankou z Arku a moc bych slečně Gretě přál, aby dopadla líp.

Kdo dovede vyvolat strach, má v ruce moc

Úžasné jsou slogany typu „následkem takového či makového znečištění zahyne ročně 150 tisíc lidí“. Kdo je spočetl? Jak odlišil jednu příčinu smrti od jiné? V oboru pí ár jsou toto nejapné otázky. Zaleží jen na efektu. Stav klimatické nouze, další geniální píárko. Irsko je po Velké Británii druhý stát, který takovou nouzi vyhlásil. Propagandistické bingo.

Ondřej Neff: Kontejnery s odpadem a oživení v sále

Filipínský prezident Rodrigo Duterte

Válkou pohrozil Kanadě filipínský prezident Rodrigo Duterte. Rozzlobilo ho, že jistá kanadská firma vyvezla na Filipíny sto námořních kontejnerů s odpadem.

Když se řeka vyleje z břehů, vláda nebo kraj nebo okraj vyhlašuje takovou či onakou nouzi a lidi vědí, co mají dělat, vyrážejí vojáci a hasiči, chystá se ubytování pro vyplavené. Máme představu, co je to velká voda.

Když se vyhlásí klimatická nouze, máme jen neurčitý pocit, že se děje něco děsného. No ano, děje, řeknou nám klimatičtí preláti. Za tři roky nastane stav bez návratu. Apokalypsa.

Poslední pí ár lahůdka je informace o spotřebované Zemi. To je pravidelně oznamované píárko o tom, že k tomu a tomu dni lidé vyčerpali zdroje planety. Bývá to v srpnu, vždy každý rok o pár dní dřív.

Ondřej Neff

Tentokrát se píárko soustředilo na Evropskou unii, asi kvůli volbám. Evropa sežrala své zdroje minulý pátek a teď už žije na dluh. Aby lidstvo mohlo konzumovat tak jako Evropa, potřebovalo by skoro tři další takové planety, jako je Země. Jde na vás hrůza? Kdo dovede vyvolat strach, má v ruce moc. To je to, oč tu běží.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio