Ondřej Neff: Co za Husáka nebejvalo

9. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Strojní fakulta ČVUT zrušila z preventivních důvodů výuku

Každý pátek odpoledne chodím do posilovny. Tohle trousím jakoby mimochodem ve společnosti, abych vyvolal ten efekt: jéje, von chodí do posilovny.

Ale mezi námi a nikomu to neříkejte: chodím sice do posilovny, ale na rehábko bolavých zad s cílem, že po třech letech pilného snažení se dokážu ohnout, abych si zavázal tkaničky. Pan rehabilitační byl tentokrát nějaký zasmušilý.

Čtěte také

„To víte,“ stěžoval si mi, když jsem se ho ptal na příčinu, „o víkendu se lidi vrací z lyžáku v Itálii. No a pár jich chodí do skupinového cvičení.“ 

„Tak jim řekněte, ať jdou domů.“

„Co když nepůjdou? Přece je nebudu vyhazovat!“

„Třeba nepřijdou. Bude jim to hloupý.“

„Ale přijdou. Já je znám.“

„Tak jim řekněte, ať o tom nikomu nic nevykládají.“

„Jenže oni je všichni znají a vědí, že byli v Itálii.

Do odvolání uzavřeno

No, ušetřila mu práci a starosti vláda. Vyhodí je za něho sama. Lyžaři se mají po návratu z Itálie hlásit telefonicky anebo písemně svému lékaři a ten jim nařídí povinnou dvoutýdenní karanténu. Jsem opravdu zvědavý, jak to dopadne. Jsou to starosti. V té souvislosti mě napadá, jak by si milovník starých pořádků mohl právem povzdechnout: Jo, tak tohle za Husáka nebejvalo.

Čtěte také

Měl by pravdu. 16500 lidí v Itálii na lyžích, to opravdu za Husáka nebejvalo. A o chřipce se v novinách nepsalo. Tenkrát se nestonalo, tenkrát se budovalo.

Zato dneska se píše, až člověk nevěří vlastním očím. Čtu titulek na Novinkách: V Německu zabije koronavirus až 280 tisíc lidí, tvrdí vědec. Tedy, tvrdí Novinky, že tvrdí vědec. Čtu dál a opravdu píší, že virolog Christian Drosten je přesvědčen, že může zemřít až 280 tisíc Němců. Ne, nebudu se pokoušet vyždímat komický efekt. Že je to hloupost, jsem si myslel už při čtení titulku, a názor jsem neměnil ani nad prvním odstavcem. Satisfakci přináší další četba.

Ondřej Neff

Vědec prohlašuje, že kdyby se virem nakazilo 56 milionů Němců, při úmrtnosti půl procenta činí 278 tisíc mrtvých. Článek s povzbudivým titulkem uzavírá jiný německý odborník: v tuto chvíli je ale koronavirus spíše mediální než medicínsky relevantní infekce. Co mi k tomu poví můj rehabilitační nápravce, až zaklepu v pátek na dveře posilovny?

Možná, že tam bude napsáno: ZA ÚČELEM KARANTÉNY DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENO. A já budu nadosmrti chodit v kroksech, které nemají tkaničky.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio