Ondřej Neff: Chyba v matrixu

18. březen 2024

Umělá inteligence je téma naší doby. Nevěřte, že je to módní pojem a že to přejde. Časem se to tak nebo onak dotkne každého. Bude to jako s internetem. Dnes ho taky nepoužívají všichni stejně, někdo víc a někdo míň. Je ale všude, i tam, kdy ho nevidíte.

Někdo může umělou inteligenci ještě považovat za zábavnou kuriozitu. Dám příklad. Možná jste nedávno viděli na internetu – kde jinde – legrační video.

Čtěte také

Ukazovalo projev významného politika: viděli jste politika, slyšeli jeho nezaměnitelný slovní projev, jeho hlas, intonaci, přízvuky, zkrátka všechno, jak ho známe, ale obsah byl vymyšlený, zkrátka – směšný.

Zaujala mě technická dokonalost. Svého času jsem překládal filmy a tak jsem se setkal s pojmem synchronizace zvuku a obrazu. Obraz a mluvené slovo musí jaksi sedět jedno na druhém. Tady v tom legračním videu to bylo skoro dokonalé, nedostatky odhalil jenom hnidopich, jako jsem já.

Když kolem přejde dva krát kočka

Jak vznikl ten mluvený projev? Namluvil ho imitátor? Udělala to umělá inteligence? Odborníci tvrdí, že uměle napodobený hlas se už dnes nedá rozpoznat od originálu. I kdyby to byl imitátor, má právo být nervózní, že ho umělá inteligence připraví o řemeslo.

Čtěte také

A co já, mám být taky nervózní? Nebo se naopak těšit že něco bude glosy dělat za mě? Už teď mohu zadat příkaz: napiš text pro rozhlasovou glosu. Rozsah je dva a půl tisíce znaků, časově do tří a půl minut. Téma je umělá inteligence, její dokonalost a schopnost napsat a namluvit rozhlasovou glosu v délce do tří a půl minut, to je něco kolem dva a půl tisíce znaků. Text pak převeď do mluveného slova a použij hlas Ondřeje Neffa.

Tohle můžu udělat. Prostředky na to jsou, počítače to dovedou napsat i odříkat. Nabízím námět pro koumavé hlavy: jakou máte záruku, že jsem to ve skutečnosti už neudělal? Kde máte jistotu, že jsem to, co slyšíte, nejdřív skutečně napsal a pak poctivě odrecitoval do mikrofonu a pak poslal jako soubor ve formátu em pé tři do rozhlasu? Odborníci tvrdí, že se to rozpoznat nedá.

Ondřej Neff

Vzpomínám při té příležitosti na slavný film Matrix. Lidé v něm žijí v umělém světě, vše je tam jakoby přirozené, jen někdy dojde k chybě matrixu. Třeba, že kolem vás přejde dvakrát kočka. Najdou se v umělé glose taky takové chyby, jako třeba že se nějaká slova budou dvakrát opakovat, jako třeba že se nějaká slova budou dvakrát opakovat?

Tak. Teď už jsem zmatek a nejistotu dovršil a nezbude mi, než vám popřát příjemný zbytek dne.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.