Ondřej Neff: Čarovalo kuře

29. srpen 2022

Opakuju si dětskou říkanku: čarovalo kuře, aby bylo dobře. Zároveň si přeju, aby jiným nevyšla říkanka „čarovala ryba, aby byla chyba“. A že jich určitě je naseto, těch co se obracejí k rybě! Ano, jde o pondělní start mise Artemis I, která navazuje na historický program Apollo.

Raketa SLS opět startuje z rampy 39B Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Modul Orion má obletět Měsíc a vrátit se na Zemi.

Čtěte také

Tentokrát ještě ne s lidmi, na jeho palubě je figurína podobná těm z výkladních skříní obchodu s oděvy, navlečená do skafandru. Kromě ní – má jméno Moonikin – tam jsou ještě dvě torza, také mají jména, Zohar a Helga, a ta jsou oblečená do testovacích protiradiačních vest. Takže na toto a mnoho dalšího se upíná mé zaříkání Čarovalo kuře, aby bylo dobře. Pokud kuře zapůsobí, tři minuty po půl třetí našeho času se raketa SLS odlepí od země.

Samozřejmě, že se budu dívat na přenos. Díval jsem se i na přenosy Apolla, včetně přenosu přistání. Tehdy, na samém začátku normalizace, se přistání ještě vysílalo v televizi. Pak normalizační režim přímé přenosy utnul. Přitom ten signál samozřejmě do Prahy šel, chodil jsem tenkrát za kamarády do budovy televize ve Vladislavově ulici se dívat.

Protože je na světě

Viděl jsem tenkrát i přistání slavné mise Apollo XIII., ano, té havarované. Dnešek tedy dal příležitost sledovat start mise Artemis třeba na mobilu někde na pařezu v lese.

Čtěte také

Ono to spolu souvisí. Sledování na pařezu v lese je důsledek technického pokroku a tak i projekt Apollo má svůj podíl na tom, že Artemis uvidíme, kde a kdy se nám zachce. Moc mě tenkrát před padesáti lety mrzelo, že projekt Apollo Američané zastavili a velmi smutně jsem si o mnoho let později v technickém muzeu na Cape Canaveral nepoužité moduly prohlížel.

Ještě víc mě mrzelo, že zamrzlo celé to velkolepé směřování ke vzdálené hranici. Měsíc a později Mars… Nějakou dobu se zdálo, že jsou na dosah a pak najednou se ocitly v technickém nedohlednu. Cíl k dosažení je tu znovu, na řadě je bezprostředně Měsíc a poté Mars.

Ondřej Neff

Cítím, že svět došel tak daleko, že je třeba nějakého přelomového technického a vědeckého posunu. Projekty typu Artemis k tomu pomáhají otevřít dveře. A když se někdo bude ptát, proč je třeba létat na Měsíc? Je dobře si připomenout, co řekl Edmund Hillary, když se ho ptali, proč je třeba vylézt na Everest. Tehdy odpověděl: Protože je na světě.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.