Ondřej Neff: To ani žertem

30. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koronavirus v Indii
0:00
/
0:00

Poslal mi kamarád mail s původem indickým. Byli na něm nějací mládenci na skútru a taky chlapi v bílém a ti je plácali pálkami jistě půl druhého metru dlouhými.

U toho bylo vysvětlení, že se takto v Indii zachází s těmi, kteří přestupují karanténní nařízení. Vypadalo to strašně legračně, jak ti chlapi buší do týpků na skútru a vcelku mi to přišlo jako hoax, vymyšlenina, bral jsem to jako legrácku, jakých po internetu kolují tisíce den co den.

Čtěte také

No jo, ale pak se podobná videa objevila i na seriózních zpravodajských webech. Už ne chlapi v bílém, ale policajti, a už to nebyly žádné plácačky, ale dlouhé hole. To, co s nimi provozovali, se podobalo pořádnému výprasku.

A na jiných videích zase policajti nutili nezbedy bez roušky dělat dřepy nebo kliky. Je to mírnější druh tělesného trestu, ale stejně je to tělesný trest. Podívejme se na ni, na Indii!

Moje generace pamatuje mírnou formu tělesných trestů ve škole. Tahání za ucho, kroucení nakrátko ostříhaných vlásků, klečení na stupínku, někdy nás tam klečelo, bok po boku, pět šest. Kdo moc hodně zlobil, toho paní učitelka vytáhla na chodbu a vrátila ho do třídy s červeňoučkými tvářemi. Doma si provinilec nepostěžoval, to by dostal od táty pár facek znova, a tentokrát pořádných.

Nedělejte si legraci

To už je dávná minulost. Dnes je všechno jinak. Nicméně sama idea nezapadla a někdy mi vytane na mysli. Jako třeba tuhle, když sprejeři zase pomalovali pilíř Karlova mostu. Když se taková věc stane, říkávám si, co s nimi, když je načapají? Nebylo by nejlíp jim vysázet deset lískovkou, místo aby se pokutovali a soudili a bůhvíco jiného?

Čtěte také

Kdepak. To není možné a jistě je dobře, že to není možné, a nepřimlouvám se, aby to bylo možné. Takže, zpátky k tématu.

V Indii to možné je. Opravdu nehrozí, že by profesor Prymula vystoupil večer v televizi a oznámil tam poslední rozhodnutí krizového štábu: Kdo bude přistižený na veřejném prostranství bez ochranné pomůcky na obličeji, dostane rákoskou. Ministr Hamáček už objednal zásilku rákosek v Indii a vládní speciál pro ně poletí ve středu. Ne. To se nestane. Je to nepředstavitelné.

Asi tak nepředstavitelné, jako byste před dvěma měsíci neuvěřili, že u nás budou lidi chodit s rouškami na obličeji. Všichni. Mladí, staří, bez rozdílu. Roušky? Nedělejte si legraci. To v Japonsku to praktikují, ale u nás? K tomu byste nikoho nedonutili.

Ondřej Neff

Opravdu ne?

Ach jo. Večer si pustím televizní noviny a s napětím budu čekat vystoupení profesora Prymuly.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu