Ondřej Konrád: Zmocněnkyně za odměnu

7. květen 2019

„Na dodržování lidských práv dohlížejí všechny resorty. Jako ministryně jsem často viděla, že to je úplně zbytečná funkce.“

Řekla v diskusním pořadu Pro a proti této stanice Českého rozhlasu v prosinci roku 2017 exministryně spravedlnosti Helena Válková.

Jan Vávra: Normalizační komunistka ochránkyní lidských práv?

Helena Válková

Ačkoli vláda na návrh Jana Hamáčka odložila jmenování bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové vládní zmocněnkyní pro lidská práva, je pravděpodobné, že Andrej Babiš svoji nominantku do této funkce prosadí.

Tehdy sice myslela post ministra pro lidská práva, ale ten se povětšinou prolíná s vládním zmocněncem pro lidská práva; za různých vlád býval instalován prostě jeden nebo druhý. A o zmocněnci se vždy mínilo, že je to takový menší ministr.

Ostatně sídlící ve Strakově akademii a s menším úřednickým aparátem. Plus tamtéž předsedající pětadvacetičlenné Radě vlády pro lidská práva. Které se ovšem za leckterých premiérů ocitaly v příslovečné pozici Popelčině.

A těžko si představit, že by nějak extra ležela na mysli také současnému kabinetu. I když se od pondělí stala jeho lidsko-právní zmocněnkyní právě ona paní Válková. Zřejmě za dva roky změnivší na potřebnost úřadu názor takříkajíc zgruntu.

Historická volba

To by sice mohlo vyhlížet nadějně, ale spíš byly od momentu, kdy s návrhem na paní Válkovou vyrukoval předseda vlády, slyšet zásadní námitky, anebo aspoň ironické poznámky. Například k tomu, že se by se historicky poprvé měla ujmout této funkce někdejší členka KSČ, tedy strany, která měla dupání po lidských právech za svaté právo.

Petr Honzejk: Babiš, Válková a lidská práva jako trafika

Petr Honzejk

Nevíme přesně, co vláda pod vedením Andreje Babiše chce. Ale je zcela jasné, co ji absolutně nezajímá. Je jí lhostejné vše, co se nedá spočítat, finančně vyjádřit, zanést do účetních knih. Tahle ignorance se projevuje třeba tak, že se do pozice šéfa Národní galerie dostane chlapík, který řídil výrobu rohlíků ve slovenském Penamu z holdingu Agrofert. Nebo tak, že zmocněnkyní pro lidská práva udělá premiér loajální právničku, která se lidskými právy nikdy pořádně nezabývala.

A že se paní Válková k problematice stavívala spíše netečně, neb je podle ní u nás o lidská práva dobře postaráno. Což, dodejme, vidí ale úplně jinak někdo narozený do romské rodiny třeba ve Šluknovském výběžku.

A také že to připomíná nechvalně známý výrok Válkové ještě coby ministryně: že se Čechům za protektorátu moc nedělo. Nu a konečně – řada občanů vidí novou zmocněnkyni coby vysloveně oddanou Andreji Babišovi. Který ji sice druhdy nemohl po roce a dvou měsících dál držet v čele resortu spravedlnosti, hlavně pro její spory s podřízenými a nechuti koaliční ČSSD, a tak ji nyní aspoň odměňuje oním poloministerským místem.

Priority výhradně ušlechtilé 

Ondřej Konrád: S čím Babiš a Válková nic nenadělají

Ministryně spravedlnosti Helena Válková

V prvých letech po zavedení funkce vládního zmocněnce pro lidská práva do ní byli jmenováni lidé s osobní zkušeností porušování lidských práv totalitním režimem.

Sociální demokraté pro ni ani tentokrát nejevili nadšení a minulé pondělí chtěl vicepremiér Hamáček nejprve vědět, jak bude Válková zvládat funkci vedle mandátu poslankyně a předsednictví petičního výboru. A zřejmě se – jak jinak – dočkal ujištění, že výborně, žádný strach.

A ruku na srdce, i když je jaksi od podstaty ČSSD otázce lidských práv blízko, post, který řadoví občané nevnímají ani periferně, asi sociálním demokratům nestojí krátce před evropskými volbami za koaliční spor. Natož aby upozorňovali, že je sice ušlechtilé, hodlá-li paní Válková upřít pozornost na „tradičně ohrožené skupiny, děti, seniory nebo handicapované“, ale jaksi mlčí o občanech narozených třeba ve Šluknovském výběžku.

Ondřej Konrád

A už vůbec ne, že prý nepatří „mezi její priority možnost manželství pro všechny, tedy i homosexuály.“ Konec konců, jedněm i druhým se možná její optikou ani moc neděje. Stejně jako Čechům za války. A navíc jde přece o úplně zbytečnou funkci. Totiž teď už asi ne.

Spustit audio