Ondřej Konrád: S čím Babiš a Válková nic nenadělají

26. duben 2019

V prvých letech po zavedení funkce vládního zmocněnce pro lidská práva do ní byli jmenováni lidé s osobní zkušeností porušování lidských práv totalitním režimem.

Helena Válková: Vylučuji, že by se Benešová u státní zástupkyně zajímala o kauzu Čapí hnízdo

Helena Válková (ANO)

Ministr spravedlnosti nesmí zasahovat v živých kauzách. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká poslankyně za hnutí ANO a bývalá šéfka resortu spravedlnosti Helena Válková. Co znamená poslední vývoj v kauze Čapí hnízdo? A jaké úkoly čekají na novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou?

Petr Uhl, Svatopluk Karásek, Jan Litomiský, samí vězni svědomí. Anebo člověk, který se lidskými právy zabýval a dosud zabývá profesionálně jako Jan Jařab, později působící při OSN. A křeslo zůstalo neobsazené po dobu, kdy byl v Nečasově ministr pro lidská práva, z disidentské rodiny pocházející Jiří Dienstbier.

Naposled v něm pak seděla širší veřejnosti neznámá a nyní z vlastního rozhodnutí končící právnička Martina Štěpánková, jíž by měla vystřídat Helena Válková, coby exministryně spravedlnosti leckomu přinejmenším povědomá.

Zrušte to!

V žádosti o vydání poslanců Babiše a Faltýnka mi schází konkrétní důkazy, říká Helena Válková

Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Sněmovna jedná o zbavení imunity poslanců hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Přestože oba dva považují kauzu Čapí hnízdo za účelovou, tak po poslancích požadují své vydání. Takový postoj vítá například poslankyně hnutí ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Konec konců se to projevilo i v předloňských volbách, kdy se preferenčními hlasy posunula ze sedmého místa kandidátky na třetí a znovu usedla ve Sněmovně. Mezitím to však roku 2016 zkoušela také se Senátem v Praze 11. Vyhrála prvé kolo, jenže prohrála ve druhém, načež pravila, že by se dvoukolová volba měla zrušit.

To ale způsobilo mnohem menší rozruch než dva roky předtím výrok pro server ECHO 24 o poválečném odsunu Němců, který byl paní Válkové pochopitelnou reakcí na to, „co se Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.“ Což jí sice příliš neublížilo, ale různé spory s podřízenými, včetně náměstkyně Hany Marvanové a podobně, nakonec její vládní angažmá předčasně ukončily.

Něco o tom vím

Petr Hartman: Ohrožená Válková má přemluvit soudce

Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Navštíví-li vážně nemocného kněz, může to být vnímáno jako signál, že mu do konce života už zbývají pouze chvíle. V hnutí ANO může v politické rovině v této roli vystupovat jeho předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Ovšem v posledním roce jsme ji zase několikrát viděli a slyšeli z pozice členky mandátového a imunitního výboru vehementně hájit Andreje Babiše.

Válková, členka hnutí ANO, loni v prosinci při rozhovoru pro DVTV dokonce pronesla, že bude Babišovo stíhání „velmi pravděpodobně zastaveno“, neboť ona „o tom něco ví!“ Těžko říci, jestli to bylo vyjádření spontánní nebo předem rozmyšlené a přichystané.

Nicméně zaznělo v týdnech kauzy Babiše juniora a demonstrací na náměstích, tak si je diváci asi interpretovali po svém. Což ovšem ještě neznamená, že toto proroctví nedojde naplnění.

Ondřej Konrád

Co exministryně ví, neradno podceňovat. A na druhé straně je také zase zbytečné přeceňovat premiérův návrh ustanovit Válkovou vládní zmocněnkyní pro lidská práva. Juristy hnutí ANO zrovna nepřekypuje a jde o post vnímaný politiky i jejich voliči jen periférně. Ale jistě v tomto případě nastane také podezření, že je to druh odměny. S tím prostě paní Válková ani pan Babiš bohužel nic neudělají.       

Spustit audio