Ondřej Konrád: Viditelná čínská zpátečka

24. únor 2024

Letadla se pohybují doslova „za nosem“, necouvají. Ale čínští držitelé jen o fous menší poloviny akcií české letecké společnosti Smartwings to svedli. Konkrétně státní firma CIVIC prodala podíl nyní stoprocentním českým akcionářům, z nichž nejznámější a největší je miliardář Jiří Šimáně.

Mimochodem před lety Číňané za přispění svého místního zástupce Jaroslava Tvrdíka, svého času šéfa ČSA, které po jeho neslavné éře Smartwings spolkly, vystrnadili Šimáněho z fotbalové Slavie, jíž se ovšem před nedávnem rovněž vzdali. I s moderním stadionem v Edenu. To skoro vypadá, jako když všechno souvisí se vším. 

Sliby chyby 

Čtěte také

Ale není tomu tak docela a jsme prostě svědky ústupu z pozic, které druhdy v Čechách získala společnost CEFC na čele s jistým Jie Ťien-mingem, kterého prezident Zeman ustanovil svým poradcem, a Číňané měli všude dveře dokořán.

Nicméně neinvestovali ani zdaleka 230 miliard avizovaných Zemanem za pražské návštěvy prezidenta Si roku 2016, inscenované v doslova obludném totalitně-orientálním duchu. Jen si vyzobli pár položek, které se jim zdály z nějakého důvodu zajímavé.

Nebo jimi chtěli učinit na českou veřejnost dojem, když se chystali jaksi „přes nás" pronikat dál na Západ.

Čtěte také

A obecně viditelná byla hlavně záchrana hroutící se Slavie, do níž nějaké prostředky skutečně připlynuly a klub se stal v jedné chvíli dokonce domácím hegemonem. 

Jinak CEFC získala ještě třeba pivovar Lobkowicz, strojírny ŽĎAS, pár pražských hotelů (hodně luxusní je Mandarin Oriental na Malé straně), plus několik atraktivních budov. Kupříkladu v ulici Na příkopě někdejší Živnobanku, která však od té doby zeje prázdnotou. A člověk si říkal, jaké s ní mohl mít Ťien-ming asi záměry? 

Konec umělého zahřívání 

To se ale zřejmě nikdy nedovíme. Neboť tento od raného mládí značně podnikavý muž s úzkými kontakty třeba i na politické vedení čínské armády, byl pouhé dva roky po pražských pro-čínských bakchanáliích zatčen kvůli podezření z hospodářské kriminality, vody se nad ním neúprosně zavřely, a že je živ, věří málokdo. Aktiva zrušené CEFC následně převzala státní společnost CITIC a delší čas se nic nedělo. 

Čtěte také

Nicméně, jak začaly uměle ohřívané české vztahy s Čínou chladnout, což souviselo s postupně umenšovaným a dnes už nulovým vlivem Zemana na domácí politiku, nastalo v úvodu zmíněné investiční couvání. Protože větší tuzemské angažmá nemá pro komunistickou Čínu momentálně žádný smysl. 

Jestli v jejích rukou nakonec něco zbude, strojírny nebo pivovar, můžeme akorát hádat. A roli to nehraje. Zatímco ano fakt, že expanze zahájenou zpátečkou končí. Prodej čtyřiceti devíti celých a devadesáti dvou setin akcií Smartwings je toho jasným dokladem.

Ondřej Konrád

I tahle obzvlášť absurdní součást pomyslného politického odkazu třetího prezidenta samostatné České republiky bere za své.          

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio