Ondřej Konrád: Přihřívání vlastní polévky v dozvuku afghánské exploze
Bývá obvyklé, že mimořádně emotivní momenty, jakým jistě je úmrtí trojice vojáků v Afghánistánu, aspoň na chvíli zmrazí politické třenice a antagonismy.
I tentokrát také přední čeští politikové prezidentem počínaje hovořili ve shodě o hrdinství a vyjadřovali soustrast pozůstalým. Ale také připomínali, že je třeba dál bojovat proti terorismu.
Armáda zpět na Šumavu
To už ovšem nikoli všichni. Neboť předseda hnutí SPD Tomio Okamura hned zmínil i „protektorát NATO a především USA v Afghánistánu“. A místopředseda Radim Fiala to pak rozvedl v prohlášení, podle kterého sice čeští vojáci padli jako hrdinové, jenomže „při plnění naprosto špatných politických rozhodnutí“ a navíc naše vojáky prý „budeme potřebovat doma“.
KSČM, jak známo, leží NATO v žaludku jaksi „an sich“, čili samo o sobě. A to odedávna.
Ondřej Konrád
Rozumějme, aby nás bránili před důsledky imigrační a multikulturní politiky Evropské unie. Neboť jak na internetových stránkách hnutí píše místopředseda Fiala, „islámští fanatici nepřijdou z Afghánistánu, ti už šíří úspěšně své učení v západní Evropě“. V tom případě bychom asi měli armádou obsadit přinejmenším hranice s Německem a Rakouskem.
Kdopak by se Ruska bál?
Také KSČM přispěchala s připomínkou svého trvalého odporu vůči zahraničním misím mimo mandát Rady Bezpečnosti OSN. Což bylo i předmětem vyjednávání mezi komunisty a hnutím ANO o podpoře druhé Babišovy vlády. KSČM, jak známo, leží NATO v žaludku jaksi „an sich“, čili samo o sobě. A to odedávna.
Jiří Pospíšil z TOP 09: Vadí mi legitimizace KSČM a personální nestabilita vlády

Výběr ministrů byl podceněn, vládní strany nemají dostatek vhodných kandidátů. Taková je kritika vlády z úst předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu připomíná, že 14 dní po vzniku vlády už druhý ministr rezignoval, což je v české politice unikátní.
Ještě víc pak posledních 19 let, kdy jsme členem aliance. A budeme se v blízké budoucnosti kupříkladu podílet na střežení vzdušného prostoru Pobaltí. Což KSČM chápe jako výraz otevřeného nepřátelství vůči Ruské federaci. Jíž jakoby stále považovala za komunistickou velmoc a říši dobra zároveň. O čemž mají ale občané pobaltských států asi jiné mínění. Vycházející z hluboké zkušenosti. Ostatně i my máme s Ruskem své zkušenosti a za pár týdnů si je budeme mohutně připomínat.
Že smrt tři mladých mužů při plnění úkolů, připomeňme mírových, byť v nemírových podmínkách, využijí některé politické subjekty k vlastně předvolební propagaci svých postojů, může jistě leckomu připadat nevkusné. Ale překvapivé to není. Jako v případech zmíněných stran nikdy. Jenomže jedna z nich se, byť nepřímo, podílí na vládě.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.