Ondřej Konrád: OKD a spousta lidí

23. červenec 2018

Velké ryby se omluvily, aspoň podle jednoho z členů sněmovní komise k privatizaci OKD.

Té předsedá Lukáš Černohorský a jakožto pirát by mohl mít s rybami jisté zkušenosti. Ale jednak vrcholí léto a pak se také někteří oslovení k výpovědím příliš nemají. A tak je otázkou, jestli se podaří získat relevantní informace jak od těch, kdo postupně od státu těžařskou společnost získávali, tak od politiků, kteří se na tom buď přímo podíleli, nebo jen nečinně přihlíželi.

Ondřej Konrád: Za OKD mají platit malé ryby

03445156.jpeg

Není mnoho věcí, na kterých se shodnou Miloš Zeman s Miroslavem Kalouskem, natož Kalousek s Andrejem Babišem.

Říká-li tedy Martin Pecina, náměstek ministra průmyslu a obchodu v roce 2004, kdy se prodával už jen minoritní státní podíl, že „to z dnešního pohledu vypadá samozřejmě hrůzostrašně“, a míní tím fakt, že OKD získali pánové Koláček a Otava, ale obratem ruky podnik prodali Zdeňku Bakalovi, veřejnost si může klidně myslet své.

Tedy například, že okolo se pohybující ryby, i relativně menší, mohly onu „hrůzostrašnost“ spatřit už tehdy. A jsou to zkrátka němé tváře, aspoň tenkrát mlčely kolektivně.

Jak to bude teď, se ještě uvidí. Ale pokud je známo, omluvenky poslali třeba tehdejší ministři financí Sobotka i průmyslu Urban, bývalý Bakalův zaměstnanec a nynější europoslanec Telička. Sám Bakala zatím ve švýcarském sídle údajně nepřevzal doručenku od Černohorského komise.

Předseda bez minulosti

Ta by celkově chtěla vyslechnout skoro tři desítky osob, a jelikož jejímu šéfovi bylo roku 2004 dvacet, nikdo ho nemůže podezřívat, že bych chtěl kohokoli nebo cokoli ze staré známosti a kšeftíkování snad krýt. To je nesporné pozitivum.

Ondřej Konrád

Ale jak už bylo řečeno, komise to mít vůbec snadné nebude. Zvlášť když má už zhruba za čtvrt roku prezentovat výsledky. A když je lidí, kteří dopouštěli, aby stát postupně přicházel o majoritu v OKD, a mimo jiné nechali zašantročit přes 40 tisíc ke společnosti přináležejících bytů, taková spousta. A leckteří jsou stále pořádně velké ryby.

Kupříkladu expremiér Miloš Zeman. Byť už za definitivní privatizace zrovna objímal stromy na Vysočině. Ale půda k získání OKD se připravovala už za jeho vlády. Ne-li premiér, někdo z jeho podřízených měl mít oči a uši nastražené. O členech pozdějších kabinetů Špidly a Grosse už ani nemluvě.

Spustit audio