Ondřej Konrád: Gazdíkův odchod k minimalizaci škod spíš nepostačí
Většina lidí se jistě shodně, že nic jiného nezbývalo. Tedy ministru Gazdíkovi než rezignovat. Když mu už nejspíš už před léty odešly sebezáchovné instinkty a nedokázal rázně zpřetrhat veškeré kontakty s lobbistou Redlem. Mysteriózním lékařským posudkem vyváznuvším od soudu za podíl na tunelování jisté firmy v režii gangstera Krejčíře.
Když se ukázalo, že Redl zase režíroval vlastní mafiánskou skupinu přisátou na pražský dopravní podnik, v níž hrál zásadní part primátorův náměstek a vlivný politik hnutí STAN v metropoli Hlubuček, Gazdíkovo jméno vyskočilo hned několikrát a na předsedu Rakušana musely sahat mdloby.
Co učinil jeden, nemusí druhý
Čtěte také
Také proto, že vlastně zakladatel hnutí Gazdík v něm má výsadní pozici a dost možná nebude chtít z vlády jen tak odejít. S tím, že Redla sice zná, ale jen zběžně a maximálně ho jednou za uherský rok náhodou potká na nějaké trachtaci. Jak také Gazdík skutečně zprvu reagoval. Ale, ať už k tomu došlo jakkoli, přece jen k demisi zatroubil docela rychle. A Rakušan zas vzápětí sdělil, že mimořádný sněm podnícený Hlubučkovou kauzou proběhne už v půli léta. Ne tedy jak se původně plánovalo až po volbách.
Kdy by totiž už mohlo být s křížkem po funusu. Sebereflexe se tedy po prvotním šoku dostavily a Rakušan se snaží minimalizovat škody. Že by vyslyšel jeho výzvu k odchodu z Europarlamentu i další politik hnutí ze Zlínska Polčák, s tím asi Rakušan počítat nemůže. A musí se ovšem obávat, jestli v magistrátní kauze nevyplave na povrch ještě něco dalšího. Už takhle mají od úspěšných říjnových voleb Starostové malérů dost a dost, příští by je mohl zlikvidovat.
Příliš horké křeslo
Čtěte také
Pak je ovšem na místě ještě úvaha, jestli by předseda, zvlášť chce-li vést stranu dál, jak prohlašuje, a jestli na to má, aby se tak řeklo, morální nárok (tedy není v ničem namočen, akorát sílu tria Gazdík – Polčák – Hlubuček nemohl bez jasných důkazů o korupci překonat), neměl opustit příliš horké křeslo ministra vnitra. A jakousi rošádou, jednoduší nebo i složitější, se ujmout jiného resortu. Například školství, když je původně kantor.
Zkrátka přenechat vnitro a tudíž policii, kauzu Hlubuček šetřící, někomu dalšímu. A zbavit se tak nekonečného proudu opozičních osočování. A samozřejmě i obecného podezření, že i když do šetření nezasahuje, mohou mu jeho podřízení jít na ruku jaksi sami od sebe. V očích veřejnosti by takový krok musel být vnímán pozitivně a Rakušan by v úsilí o restart hnutí vypadal prostě důvěryhodně. I když Starostové přinejmenším v Praze ve volbách stejně skoro jistě ztratí.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.