Ondřej Konrád: Český boj o právo na rychlostřelbu

5. březen 2019

„Kdyby tam byl chlap, který umí zacházet s pistolí, tak by to možná dopadlo trochu jinak.“

Výrok českého prezidenta pronesený před dvěma lety se vztahoval k teroristickému útoku v pařížském klubu Bataclan, kde přišlo o život osm desítek osob a Miloš Zeman při té příležitosti veřejnosti sdělil, že změnil názor a nepovažuje už držení zbraní za nebezpečné.

Vláda schválila přísnější pravidla pro držení zbraní. Bez povinných psychotestů

Pistole, munice, náboje, nábojnice, zbraně, násilí, zločin, kriminalita, přepadení, loupež

V Česku se zřejmě zpřísní pravidla pro držení zbraní. Zbrojní průkaz by měl platit místo deseti let jen pět let, lékaři získají přístup do registru zbraní a policie bude mít větší pravomoci. Tyto a další změny přináší novela zákona o zbraních a munici, kterou dnes schválila vláda. Normu ještě budou posuzovat poslanci a senátoři.

A později přitvrdil nepřímou výzvou občanů k vyzbrojování, aby prý se mohli bránit. Tehdy se to leckomu zdálo jako předvolební populismus při vědomí, že je u nás kolem 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů, vlastnících přes 800 tisíc zbraní.

A že vůči právě tehdy se rodící evropské směrnici zakazující některé poloautomatické zbraně nebo zásobníky (k nimž by se snadno mohli dostat právě teroristé, dají se lehce skrýt pod oděvem atd.) se mezi tuzemskými ctiteli střelného prachu zvedl prudký odpor. Ministr vnitra Chovanec dokonce chtěl směrnici eliminovat vložením práva na držení zbraně do ústavy. 

Jako paní Rambová

A na zachování poloautomatik slyšeli i jiní politikové a někteří se dokonce nechali s hi-tech kvéry vyfotografovat, jako třeba švarná poslankyně ODS Černochová, o Chovancovi nemluvě, ten to přímo zahrnul do volební kampaně. Hlava z toho šla kolem.

Ondřej Konrád: Bianco šek pro střelce?

Pistole, zbraně, násilí, střelba, zločin, kriminalita, přepadení

Když vprostřed loňského léta řekl prezident během rozhovoru pro internetovou televizi Blesk.cz, že změnil názor na počet zbraní mezi lidmi a občané by se naopak kvůli hrozbě terorismu měli vyzbrojovat, jako už to učinila jeho manželka, vzbudilo to přinejmenším podiv.

Stejně jako z argumentace obhajitelů dostupnosti vysokovýkonných zbraní, kupříkladu tím, jak jsou masově ozbrojeni Izraelci, a proto se tak dobře teroristům brání. Jenže tam nakonec vždycky zasahují vojáci nebo policisté. A v poměru k počtu obyvatel vůči nám je v Izraeli mezi civilisty zbraní méně než polovina.

Apologetové dostupných poloautomatů ovšem také z dobrých důvodů mlčeli o USA, kde se vyskytují vyšinutí střelci nejčastěji a vždycky je zlikvidují policejní profesionálové. A všichni dobře víme, že jediný teroristický čin u nás spáchal duševně nemocný Čech legálně drženou zbraní v Uherském Brodě.

Relativita přiměřenosti

Ale Česká republika boj proti už mezitím platné směrnici a za právo na vzrušení z rychlopalné hračky na rameni bojuje statečně dál: vloni v září vypršela lhůta k jejímu převzetí a tak nám hrozí nám sankce.

Ondřej Konrád

Ministerstvo vnitra ovšem podalo žalobu k Soudnímu dvoru EU - juristickou řečí kvůli „porušení zásady přiměřenosti“, a tak se čeká na verdikt. Toto úterý se kauza rozběhla a Česká republika za podpory Maďarska a Polska se bude bránit „nepřípustným zásahům do vnitřní bezpečnosti zemí a omezování trhu se zbraněmi.“

No, když se pořád dokola mluví o potřebnosti referend, je škoda, že se na tohle téma nemohlo uspořádat. Coby test zdravého rozumu národa. A možná by také Soudnímu dvoru ubyla práce.

Spustit audio