Obrovské zisky nepřišly, přednost má bezpečnost, říká česká podnikatelka o situaci obchodníků v Paříži
Francouzští podnikatelé očekávali, že si díky olympiádě polepší. „Všichni doufali, že pořádání olympijských her Francii ekonomicky pozvedne,“ říká česká podnikatelka Lenka Girard žijící v Paříži. Nakonec si ale obchodníci stěžují na úbytek turistů. Návštěvníci se kvůli rozsáhlým bezpečnostním omezením Paříži vyhýbají velkým obloukem nebo se na řadu míst nedostanou, a tak nejsou tržby.
Jak vnímáte olympiádu – jako příležitost, nebo máte obavy?
Z podnikatelského hlediska si spousta hoteliérů a restauratérů představovala, že vydělají obrovské zisky. I lidé, kteří bydlí v Paříži, se rozhodli Paříž opustit, aby pronajali své byty, a doufali, že z toho získají peníze. To se nestalo.
Ale olympijské hry by neměly být jenom o penězích. Určitě jsou podnikatelé, kterým se v tomto směru poštěstilo.
Čtěte také
A je třeba připomenout, že olympijské hry se neodvíjí jenom v Paříži. Jsou i ve Versailles a spoustě dalších míst. Menší města možná budou mít zisky větší, protože bezpečnostní opatření v nich nejsou tak radikální jako v Paříži. Možná to v těchto městech bude podnikatelsky zajímavější.
Očekáváte, že podnikatelům v menších městech se na rozdíl od jejich kolegů v Paříži poštěstí, jak očekávali?
Je to pravděpodobnější. Protože v Paříži bude většina návštěvníků, většina sportovců, ceremoniál přivítá velké množství lidí. Takže bezpečnostní opatření musí být radikální, protože Francie chce ukázat, že s bezpečností nežertuje.
To je důležité vzhledem k tomu, že se před otevřením olympijských her a mluvilo o spoustě atentátů, kterým bylo zabráněno. Obavy byly, takže opatření jsou určitě oprávněná. Ale pro podnikatele, kteří jsou v bezpečnostní zóně, to musí být komplikované.
Vy tedy máte pochopení pro přísná opatření ze strany státu? Někteří podnikatelé v Paříži si naopak myslí, že by třeba uzávěry nemusely být tak přísné, aby si taky přišli na svoje.
Čtěte také
Chápu postoje podnikatelů, protože když Francie vyhrála pořádání olympijských her, byli všichni nadšení a doufali, že to Francii ekonomicky pozvedne. Chápu, že jsou zklamaní.
Na druhou stranu je bezpečnost důležitá, protože Francie už několikrát zažila teroristické atentáty, takže bezpečnost musí být na prvním místě.
A pro vaše podnikání má olympiáda nějaký význam?
Spíš symbolický. My jsme vytvořili nový čaj, který vzdává hold olympijským hrám. Sice se prodává, ale peciální tržby z toho nebudou. Je to spíš symbolická snaha podpořit olympijské hry.
Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu. Ptá se Lukáš Matoška.
Související
-
Olympijské hry jsou neudržitelné, měly by být jen pro sportovce a místní fanoušky, tvrdí expertka
„Většina fanoušků na olympijské hry necestuje, není to pro ně finančně únosné. A pro zbytek jde o minimální oběť, díky které bude možné tuto akci zachovat,“ věří Orrová.
-
Paříž připomíná obrněnou pevnost. Bezpečnostní opatření vylidnila ulice, vstup do centra je omezený
Ve Francii začíná jedna z nejočekávanějších sportovních událostí roku. Letní olympijské hry začnou ceremoniálem na řece Seině a Francouzi se snaží zajistit bezpečnost sportovců i diváků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.