Drogová krize je závažné téma napříč USA. Může rozhodnout i prezidentské volby, popisuje amerikanistka Krásná
Až 80 procent Američanů z několika států, které mohou rozhodnout prezidentské volby, podle časopisu Foreign Policy uvedlo, že drogy jsou pro ně v nadcházejících prezidentských volbách zásadnější téma než právo na potrat nebo mezinárodní konflikty. „Počet úmrtí na předávkování se fentanylem je okolo 100 tisíc ročně. To číslo je alarmující a stále se zvyšuje,“ říká pro Český rozhlas Plus Denisa Krásná z Katedry anglistiky a amerikanistiky Masarykovy univerzity v Brně.
Může drogová problematika výrazně zasáhnout do těchto voleb?
Ano, určitě. Například okolnostmi typu zkrachování různých byznysů, postižení jejich komunit, čtvrtí, jejich dětí, samozřejmě škol a podobně.
Obávám se, že drogová krize se může stát rozhodujícím faktorem, a to zejména pro voliče zasažených komunit, kteří budou hledat kandidáta s jasnou strategií na řešení.
Experti zpochybnili tvrzení Donalda Trumpa, který počet obětí předávkovaných fentanylem za loňský rok vyčíslil na 300 tisíc. Uvedl třikrát vyšší číslo, než uvádějí odborníci na drogy. Proběhla expertní čísla americkou veřejnou debatou?
Čtěte také
Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je počet úmrtí okolo 100 tisíc ročně, ale to číslo je i tak alarmující a stále se zvyšuje. Myslím si, že pro voliče není ani tak důležité nějaké konkrétní číslo, jako to, co vidí okolo sebe.
Myslím, že fact-checking sice může probíhat mezi veřejností, ale opět se to bude týkat spíše demokratických voličů, kteří na tomto budou lpět více než příznivci Donalda Trumpa. Takže si nemyslím, že jednotlivci budou ochotni se k těmto zdrojům obracet a záleží spíše na politických preferencích.
Přístup k naloxonu
Problém s užíváním fentanylu je palčivý zvláště v Pensylvánii, Filadelfii, teď už se rozšířil i do Ohia a Severní Karoliny. Dá se říct, jak účinně to jednotlivé státy, tedy jejich vlády, řeší?
Je pravda, že fentanylová krize začala na východním pobřeží, postupně se rozšířila po celých Spojených státech i do západních států, takže bych už ani neřekla, že se ten problém soustřeďuje čistě na Pensylvánii.
Obecně po celé zemi mají státy různou kombinaci preventivních programů, posílené lékařské péče a veřejného zdraví.
Asi nejefektivnější strategií v poslední době je rozšiřování přístupu k naloxonu. V Americe se to vyskytuje také pod názvem Narcan. Je to lék, který dokáže velice rychle zvrátit účinky předávkování fentanylem. Momentálně je distribuován zdarma nebo za nízkou cenu, zase se to liší stát od státu.
Čtěte také
Ale v mnoha městech je dostupný nejen v lékárnách, ale i v různých kavárnách, veřejných knihovnách a podobně.
Lidé ho také mohou získat prostřednictvím programů veřejného zdraví, neziskových organizací, komunitních center a tak dále. Přístup k naloxonu, který dokáže zachránit život, je určitě nejlepší strategie.
Potom existují různá centra bezpečné konzumace, prevence předávkování, posílení léčby závislosti, ale i různé spolupráce třeba s policií a se soudnictvím. Některá města využívají alternativy k trestnímu stíhání, které uživatelům drog nabízí – místo vězení například možnosti léčby.
Suroviny z Číny
Omezily Spojené státy nebo i federální vláda dostupnost nelegálních léčiv, která si chudší nepojištění lidé nepořizují na předpis?
To je zrovna těžká otázka na zodpovězení, protože se to bude opět lišit město od města. Například v Kalifornii nebo Vermontu spíše usilují o zlepšení přístupu k lékům na předpis i pro ty lidi, kteří nejsou pojištění, nebo si léčbu nemohou dovolit.
Čtěte také
Spíše se rozšiřuje dostupnost nějaké náhradní terapie, dostupnost naloxonu, nízkoprahových klinik a různých služeb, kde lze získat pomoc bez nutnosti pojištění a tak dále. Tato opatření jsou rozhodně jednodušším řešením. Jsou zaměřena právě na snížení poptávky po nelegálních opioidech.
Čína zčásti omezila obchody, které prodávají suroviny pro výrobu fentanylu zvláště mexickým kartelům. Je to v centru amerických měst trochu znát?
Bidenova administrativa se zaměřila na omezení obchodů s těmito surovinami z Číny, ale v dnešní době už Čína není jedinou zemí, ze které se dají dovážet. Na tento trh se přidaly třeba Indonésie nebo Indie.
Čína sice přijala určitá opatření, dopady jsou zatím viditelné jen částečně, ale podle analytiků se vliv těchto kroků v některých oblastech částečně projevil zpomalením šíření fentanylu, což veřejnost samozřejmě nevidí.
Ale bohužel účinek na nabídku v centrech měst je zatím velice mírný a kartely i zprostředkovatelé si často najdou alternativní trasy a způsoby, jak pokračovat v obchodu. V některých případech využívají jiné, již zmíněné státy, k čemuž dál přispívá i vysoká poptávka na americkém trhu.
Poslechněte si reportáž zahraničního zpravodaje v USA Pavla Nováka a také rozhovor s amerikanistkou Denisou Krásnou nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Harrisová zakončila kampaň ve Washingtonu. ‚Dá binec do pořádku,‘ věří její příznivci
Kamala Harrisová promluvila k desítkám tisíc Američanů na místě, odkud Donald Trump před časem mluvil k davu, který pak zaútočil na americký Kapitol.
-
Amerikanista Pondělíček: Trump výrazně zhrubl. Může to být taktika, ale i projev stáří
Předvolební kampaň ve Spojených státech vrcholí. Jak si vedou oba rivalové? Jakou podporu mají Kamala Harrisová a Donald Trump u Afroameričanů či středostavovské vrstvy?
-
Matěj Schneider: Trump v Pensylvánii smažil hranolky – jen aby se Harrisové vysmál
Možná už jste zahlédli ty podivné obrázky, které kolují po internetu a kde Donald Trump připravuje hranolky. Fotky jsou to reálné, žádná AI.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.