Občanská sounáležitost vynese do čela vždy správného člověka, říká Taťana Fischerová

2. říjen 2017
Táňa Fischerová

Mám v duši touhu po změně a reformování systému, když vidím, že nefunguje, jak by měl, asi daleko silnější než jiní. Myslím si, že se musíme snažit hledat nové koncepty a přinášet něco jiného,“ říká herečka, politička a občanská aktivistkaTaťana Fischerová, host Osobnosti Plus.

Byla jsem u toho, kdy lidé šli pro změnu s občanskými hodnotami. Jsou chvíle, kdy se to otvírá. Na takové chvíle jsem čekala a zažila jsem je dvakrát, v roce 1968 a v roce 1989.


Herečka, spisovatelka, moderátorka, politička a občanská aktivistka Taťana Fischerová se narodila 6. června 1947 v Praze. Studovala na JAMU v Brně. Po dvou letech studia nastoupila do pražského Činoherního klubu, kde působila šest sezón do roku 1973, odkud ji z normalizačních důvodů vyhodili. Podepsala petici Několik vět. Od roku 2008 je předsedkyní a lídrem Klíčového hnutí, založeného na principech sociální trojčlennosti rakouského filozofa a humanisty Rudolfa Steinera. V červnu 2002 byla na kandidátce US-DEU zvolena jako nezávislá poslankyně do Parlamentu České republiky. Mandát skončil v červnu 2006. V historicky první přímé volbě v roce 2013 kandidovala na prezidentku České republiky. Jejím otem byl Jan Fischer, divadelní režisér, za války vězněn v Terezíně a Osvětimi.Matka byla baletkou a stejně tak, jako její otec, byla za války vězněná v Terezíně a Osvětimi. Má mladšího bratra Jana.

Jsou to roky, které mě ovlivnily na celý život. Pocit sounáležitosti s lidmi, to štěstí být s ostatními. A nebyly to davy, které linčují, ale individuality, které spolu chtěly být. V těchto okamžicích to do čela změny vynese vždy pravou osobnost,“ dodává.

Mužské a ženské hodnoty

„Schopnost vcítění, naslouchání a solidarita jsou měkké hodnoty typické pro ženy. Ne, že by je neměli i muži, ale je jich menšina. Říkávám, že muž, který tyto hodnosty měl, byl Ježíš. Muži jsou přece jen víc zaměřeni na úspěch, víc se to očekává, používají víc sílu, dnešní svět je mužský,“ vysvětluje politička a herečka svůj postoj k mužským a ženským vlastnostem.

Květa Fialová byla křehká


Bojuji raději duchem, zbraně jsou mně cizí.Taťana Fischerová

S Janem Třískou i s Květou Fialovou odchází celý jeden svět. Jsme sice dvě generace, ale blízko sebe. „Květa byla proslulá černým humorem, dělala si ale také legraci i ze sebe. Čím byla starší, tím byl jemnější. Někdy je to obrana křehkých lidí,“ vzpomíná herečka na své přátele a kolegy, kteří oba před krátkým časem zemřeli.

Jak se vyrovnává Taťana Fischerová s anonymními dopisy? Poslechněte si celý rozhovor s hostem Barbory Tachecí >>
Spustit audio
autoři:Barbora Tachecí, Kateřina Chvátalová
  • Aktuální dění
  • Rozhovor
  • rozhovor
  • Fischerová
  • osobnost
  • Barbora Tachecí