Obavy z klimatu je potřeba nahradit znalostmi a návody na budoucí život, shodují se učitelé církevních škol
Obavy z budoucnosti kvůli změně klimatu má více než 70 procent mladých lidí. Třídní učitelka církevní základní školy Filipka Kristýna Daňková tvrdí, že klimatické změny jsou natolik důležité a aktuální téma, že se musí na školách objevit, a to klidně už od první třídy. „Někdy se je v tom tématu těžké zorientovat, ale učitel může vymyslet, jak to předat do dětské řeči tak, aby to ti nejmenší ale i náctiletí pochopili,“ říká v debatě Vertikály.
„Obavy ze změny jsou pak přirozené, ale musíme se jich zbavit a spíš o nich získávat znalosti a návody, co a jak dělat. To je lepší než všechny úzkosti,“ myslí si kantorka Filipky.
Čtěte také
Učitelka Biskupského gymnázia Brno Denisa Hobžová s tímto názore souhlasí. „Klimatická změna a nástup nových technologií mění svět rychlostí, na kterou ale musíme reagovat, nejde to vynechat. Stejně jako celá společnost musí reagovat i na oteplování planety. A potřebujeme nejen poučeného občana, ale i voliče.“
Dodává, že až jejich studenti dorostou, budou celou společnost čekat i systémové změny „a pokud by jim nerozuměli, mohli by je lidé odmítat – a tím by se to celé jen zhoršovalo,“ tvrdí učitelka Hobžová.
Učitel Biskupského gymnázia Brno Filip Kirchner doplňuje, že rolí každé školy není jen konzervovat dřívější znalosti, ale musí se o klimatu vyučovat a i aktivizovat žáky, což má prý mnoho emočních rovin.
Jak výuku o klimatické změně pojímají učitelé? Poslechněte si debatu s vyučujícími z katolických i církevních škol, ptá se Martina Pouchlá.
Související
-
Klimatické změny už zvyšují ceny kakaa, kávy i banánů. Budou farmáři pěstovat rýži bez vody?
Poslechněte si Zaostřeno s expertkou na zemědělství a analytičkou Asociace pro mezinárodní otázky Barborou Chmelovou.
-
Iva Pekárková: Třetiči a klimatické změny
Už od 70. let chodí za mým kamarádem Daliborem, vynikajícím matematikem, pánové vyzbrojení listem papíru, pravítkem a kružítkem a s nadšením volají, že to vyřešili.
-
Bezmoc, frustrace, hněv. Poslechněte si dokument o tom, jak mladí prožívají obavy z klimatické změny
Environmentální žal či klimatická úzkost. Stav, se kterým se potýká většina příslušnic a příslušníků generace Z, tedy zhruba dnešních dvacátnic a dvacátníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka