Nekácejte staré stromy. Můžou nám pomáhat v boji proti následkům globální změny klimatu
Strom toho umí mnoho: je domovem pro živočichy, působí jako protihluková bariéra, zvlhčuje vzduch, vyrovnává teplotní extrémy a působí i jako přirozený filtr škodlivých látek.
Výsadba stromů je proto pro mnohé synonymem záchrany planety před jejím oteplováním. Jenže v boji proti změně klimatu je potřeba co nejrychleji snížit emise skleníkových plynů, nebo uhlík z atmosféry někam odčerpat. Třeba do půdy, mokřadů nebo do dřeva stromů.
Mladý strom ale začne uhlík ukládat až za stovky let, zatímco ty staré dokážou uhlíku navázat mnohanásobně víc. O to důležitější pro nás jsou, přesto je někde bez rozmyslu kácejí.
Naturu o starých stromech a boji za ně, připravila Markéta Ševčíková. Ptá se Jeníka Hofmeistera z ČZU, Nicol Krejčové z Greenpeace a starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta. Poslechnete si víc.
Související
-
Praha a stromy. Proč některá stromořadí mizí a čím jsou nahrazována?
Hlavní města ve většině zemí Evropy se pomalu stávají neobyvatelnými: potýkají se s narůstajícím prachem, hlukem a exhalacemi.
-
Lipová alej ve městě? Zapomeňte na minulost, málokteré druhy stromů v současných městech přežijí
Stromy ve městech vnímáme spíš jako dekorativní prvky, a přitom bychom se bez nich dnes neobešli. V létě ochlazují ulice, v zimě se stávají bariérami proti větru a sněhu.
-
Šumava je otevřená učebnice. I nás překvapuje, jak se příroda chová, říká ředitel správy NP Šumava
NP Šumava letos oslavil 32 let od svého založení, CHKO Šumava 60 let existence a už při jejím zakládání bylo jasné, že nemá v Evropě obdoby.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka