Nový blok Dukovan je drahý a nevyplatí se. Stavme paroplynové elektrárny, radí akcionář ČEZu Šnobr

29. květen 2020

Nejméně 162 miliard korun by měl stát nový blok jaderné elektrárny Dukovany. Z této ceny by 70 % zaplatil stát, zbytek státem vlastněná firma ČEZ, která ze státní kasy dostane pro tento účel půjčku. Je správné, aby stát půjčil ČEZu na dostavbu Dukovan?

„Jsem zvědav, co by obyvatelstvo řeklo na to, kdyby najednou v zásuvkách nebyla elektrika. Bavme se o tom bez emocí, zvažme vše, co s tím souvisí,“ radí v pořadu Pro a proti člen stálého vládního výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů Jaroslav Ungerman.

Čtěte také

Investor a minoritní akcionář ČEZu Michal Šnobr ale tvrdí, že půjčka od státu nepřinese vládou a politiky slibované efekty. „Tedy to nebude znamenat dostupnou cenu elektřiny pro spotřebitele.“

Podle něj mají vláda i politici jiné alternativy. „Dnes jde postavit naprosto bez rizik a rychle paroplynová elektrárna za cenu 20krát nižší než cena jaderné, která navíc bude produkovat elektřinu až třikrát levnější.“

U jaderných elektráren rizika jsou. Ale proč se ve světě tedy zahajuje jejich výstavba? Proč se staví v USA, Francii a ve Finsku dokonce dvě?... Já potřebuji jadernou elektrárnu k tomu, aby mi pokrývala základní výkon sítě... Ten je důležitější než cokoliv jiného a požadavek pořád roste... Naše elektrárny jsme dokázali postavit dobře, jsou jedny z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších v Evropě.
Jaroslav Ungerman

„Přemýšlejme o věcech v souvislostech a reálně. Výstavba paroplynové elektrárny je sice levnější, ale kdo má garanci ceny zemního plynu? Navíc údržba stojí daleko víc než na jaderné elektrárně, kde nemusíte měnit každé dva roky všechny turbíny,“ dodává úředník.

Čtěte také

Šnobr je ale přesvědčen, že jde více o politiku než energetiku. „Chtěl bych, aby se začalo mluvit v reálných číslech a neopakovala se ta lživá. Pak můžeme diskutovat, jestli mamutí jaderné bloky jsou variantou, nebo bychom měli čekat na menší bloky.“

Ungerman ale očekává, že se postupně odstaví menší bloky uhelných elektráren a současně celé Dukovany. „To je dnes 2000 megawatt, takže myslím, že ten 1000 megawattový blok nebude žádný problém soustavy.“

Není jediný prokazatelný případ v Evropě nebo v USA, kdy se povedlo postavit jadernou elektrárnu za cenu, kterou říká stát... Od rozhodnutí o stavbě elektrárny do okamžiku, kdy ta začne dodávat elektřinu, uplyne až 20 let a po tuto dobu běží finanční náklady... Dnes v decentralizované energetice platí, že máme investovat nižší náklady za cenu vyšších variabilních, to jsou paroplynové elektrárny a touto cestou jde Evropská unie.
Michal Šnobr

Investor soudí, že jsme na tom velmi dobře. „Když prodloužíme životnost Dukovan, tak máme dost času koukat, co dělají energetické velmoci a od nich opsat to, jak se situace s energiemi bude řešit. Místo toho si hrajeme na ty nejchytřejší,“ konstatuje Michal Šnobr.

„V případě dostavby Dukovan všichni vyděláme na tom, že budeme mít jistotu vlastní elektřiny a nebudeme odkázáni na dovozy... Za 15 let budeme mít mnohem větší příjem, tak proč z toho dneska děláme takovou vědu?“ oponuje Jaroslav Ungerman.

Spustit audio

Související