Ivana Chmel Denčevová: V 80. letech tady nebyla radost žít
Perestrojka měla podobné rysy, jako naše reformy před srpnem 1968, vysvětluje historik
„Už od XIV. sjezdu KSČ, respektive od roku 1971 až do zhruba konce roku 1987, byla ve vedení strany stále ta stejná garda 14 lidí. Po nástupu Michaila Gorbačova v SSSR ale byli konfrontováni s nutností dělat reformy,“ vysvětluje historik Jan Kalous.
Čtěte také
„Gorbačov po nich chtěl vlastně demokratizaci socialistického systému, která by otevřela novou etapu hospodářské změny tehdy už strnulé ekonomiky,“ doplňuje spoluautor cyklu Hra o perestrojku.
Proč se do toho komunistům nechtělo, si vysvětluje tím, že perestrojka byla v mnoha parametrech identická s tím, o co se pokoušeli reformní komunisté před srpnem 1968. „Celé to tak naráželo na stejné normalizátory, kteří ale v 70. letech bojovali proti reformám,“ dodává Kalous.
Víc si poslechněte v dalším díle cyklu Hra o perestrojku.
Související
-
S Gorbačovovou perestrojkou se měnil celý východní blok. Jen ti naši komunisti drželi, míní historik
Když se na scéně na pozici prvního muže Sovětského svazu (SSSR) objevil Michail Sergejevič Gorbačov, asi si nikdo nedokázal představit, jak zásadní roli sehraje.
-
Díla zakázaných autorů se sem za totality pašovala. Estébáci se infiltrovali a škodili, říká badatel
O distributorech nelegálních tiskovin a roli StB mluví s historikem a badatelem Janem Schovánkem Ivana Chmel Denčevová.
-
S tou perestrojkou opatrně, varoval kolegy normalizační televizní ředitel Zelenka
Co znamenala pro ČST a filmovou tvorbu takzvaná perestrojka, tedy komunistický pokus o hospodářské reformy? O tom je další díl cyklu Jak to bylo doopravdy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.