Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě
Jaké hygienické zásady bychom měli dodržovat?
Chraňte si především obličej a ruce. Tedy noste roušku nebo respirátor, a také se naučte používat rukavice. Pokud je nemáte, je potřeba důkladné mytí rukou po každém dotyku s cizím předmětem. A protože nemoc COVID-19 je virového původu, nejvhodnější jsou přípravky na alkoholové bázi.
Kašlete a kýchejte do kapesníku nebo rukávu. Používejte jednorázové kapesníky, a poté je vyhoďte do toalety. Pokud musíte ven, vyhýbejte se dalším osobám a udržujte bezpečný odstup nejméně na dva metry.
Čtěte také
Pamatujte na to, že i když jste většinu času doma, přicházíte do styku s předměty zvenčí. Ať už tím, že vám online supermarket doveze nákup až za dveře (a tedy i na tašky a zboží někdo cizí před chvíli sahal), nebo třeba proto, že dřív nebo později musíte vyjít ven s odpadky.
Snažte se nedotýkat se přímo spínačů ve výtahu nebo vchodových dveří. K otevírání se naučte používat alespoň rukáv nebo lokty a uvědomte si, na kolik věcí sáhnete cestou od vchodových dveří svého obydlí až k pracovnímu stolu.
Domácí karanténa
Když máte nařízenou karanténu, tak si – pokud to jde – vyčleňte samostatný pokoj a od ostatních členů rodiny se izolujte. Pro vás i ostatní členy domácnosti pak platí zvýšená hygienická pravidla a povinnost používání ochranných pomůcek. Zároveň je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost a zamezit fyzickým dotekům.
Osoba v domácí izolaci musí používat koupelnu, toaletu a kuchyň jako poslední a měla by po sobě místo vydezinfikovat. Člověk v karanténě, který bydlí s někým v domácnosti, musí mít vlastní ručníky, které nepoužívají ostatní, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou. Týká se to také ložního prádla.
Veškerý odpad, včetně roušek a kapesníků od osoby v izolaci, by měl být uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán a až poté dán do kontejneru na netříděný odpad.
Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.
Související
-
Koronavirus a dezinformace: Zázračný lék zatím nemáme, česnek a další babské rady raději neriskujte
Fake news se nebojí ani koronavirové infekce. Dezinformátoři mají v těchto dnech žně. Seznamte se s bizarními „babskými“ radami a poradíme také, kde informace ověřovat.
-
Virus propagandy? The Insider se ptá: Je zrušení sankcí hlavním cílem Kremlu i důvod pomoci Italům?
Ruská státní média podle komentáře nabízejí nepříliš optimistický obraz blízké budoucnosti, ve které světovou ekonomiku v důsledku řádění viru nevyhnutelně čeká krize.
-
Mýty a koronavirus: Pití vody každou čtvrthodinu není prevence a virus se vodou nepřenáší
Koronavirus se nemůže dostat do zdrojů pitné vody. Zároveň vás ale její pravidelné pití neochrání před nákazou, jak se objevilo na internetu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.