Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě
Jak se chránit před novým koronavirem?
Onemocnění COVID-19 je přenášeno především kapénkami. Rozšiřování nákazy proto brání zdravotní rouška, ale také doma vyrobená textilní rouška nebo i šála či šátek. Platí pravidlo: moje rouška chrání tebe, tvoje chrání mne.
Od 19. března je používání ochranných prostředků dýchacích cest povinné při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště!
Jak správně roušku používat?
Čtěte také
Před jejím nasazením si umyjte ruce mýdlem nebo dezinfekčním gelem. Zakryjte ústa a nos. Nesahejte na roušku ani obličej během užívání. Pokud se roušky dotknete, umyjte si ihned ruce. Sundávejte roušku odzadu.
Pokud máte doma vyrobenou textilní roušku, po použití ji vyvařte, usušte a přežehlete. Pokud máte jednorázovou roušku, nepoužívejte ji opakovaně. Po zhruba dvou hodinách ji vyměňte za novou. Po odstranění roušky si vždy umyjte ruce vodou a mýdlem.
Přenos z povrchů
Druhotně se nákaza může šířit i přenosem z povrchů, na které kapénky s virem dopadly. Jak uvádí ministerstvo zdravotnictví, nový koronavirus ve vzduchu přežije minimálně tři hodiny ve formě aerosolu. Na plastech byl v malém množství detekovatelný po 72 hodinách, na nerezové oceli po 48 hodinách, na kartonu nebyl žádný virus detekovatelný po 24 hodinách a na mědi po 4 hodinách.
Je proto dobré dezinfikovat nebo alespoň omýt místa nebo povrchy v domácnosti, kterých se často dotýkáte. Při pobytu mimo domov se také doporučuje používat textilní nebo jednorázové gumové rukavice.
Respirátory
K dalším způsobům ochrany patří i respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2. Ty jsou ale určeny pro zdravé osoby, které se nacházejí v rizikovém prostředí – především zdravotníky. Ministerstvo zdravotnictví proto nedoporučuje, aby obyvatelstvo používalo respirátory, které mají ventil.
Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.
Související
-
Koronavirus a dezinformace: Zázračný lék zatím nemáme, česnek a další babské rady raději neriskujte
Fake news se nebojí ani koronavirové infekce. Dezinformátoři mají v těchto dnech žně. Seznamte se s bizarními „babskými“ radami a poradíme také, kde informace ověřovat.
-
Virus propagandy? The Insider se ptá: Je zrušení sankcí hlavním cílem Kremlu i důvod pomoci Italům?
Ruská státní média podle komentáře nabízejí nepříliš optimistický obraz blízké budoucnosti, ve které světovou ekonomiku v důsledku řádění viru nevyhnutelně čeká krize.
-
Mýty a koronavirus: Pití vody každou čtvrthodinu není prevence a virus se vodou nepřenáší
Koronavirus se nemůže dostat do zdrojů pitné vody. Zároveň vás ale její pravidelné pití neochrání před nákazou, jak se objevilo na internetu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.