Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Jak se chránit před novým koronavirem?

4. duben 2020

Onemocnění COVID-19 je přenášeno především kapénkami. Rozšiřování nákazy proto brání zdravotní rouška, ale také doma vyrobená textilní rouška nebo i šála či šátek. Platí pravidlo: moje rouška chrání tebe, tvoje chrání mne.

Od 19. března je používání ochranných prostředků dýchacích cest povinné při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště!

Jak správně roušku používat?

Čtěte také

Před jejím nasazením si umyjte ruce mýdlem nebo dezinfekčním gelem. Zakryjte ústa a nos. Nesahejte na roušku ani obličej během užívání. Pokud se roušky dotknete, umyjte si ihned ruce. Sundávejte roušku odzadu.

Pokud máte doma vyrobenou textilní roušku, po použití ji vyvařte, usušte a přežehlete. Pokud máte jednorázovou roušku, nepoužívejte ji opakovaně. Po zhruba dvou hodinách ji vyměňte za novou. Po odstranění roušky si vždy umyjte ruce vodou a mýdlem.

Přenos z povrchů

Druhotně se nákaza může šířit i přenosem z povrchů, na které kapénky s virem dopadly. Jak uvádí ministerstvo zdravotnictví, nový koronavirus ve vzduchu přežije minimálně tři hodiny ve formě aerosolu. Na plastech byl v malém množství detekovatelný po 72 hodinách, na nerezové oceli po 48 hodinách, na kartonu nebyl žádný virus detekovatelný po 24 hodinách a na mědi po 4 hodinách.

Je proto dobré dezinfikovat nebo alespoň omýt místa nebo povrchy v domácnosti, kterých se často dotýkáte. Při pobytu mimo domov se také doporučuje používat textilní nebo jednorázové gumové rukavice.

Respirátory

K dalším způsobům ochrany patří i respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2. Ty jsou ale určeny pro zdravé osoby, které se nacházejí v rizikovém prostředí – především zdravotníky. Ministerstvo zdravotnictví proto nedoporučuje, aby obyvatelstvo používalo respirátory, které mají ventil. 

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

Spustit audio

Související