Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Co je to pandemie a jaké sužovaly lidstvo v minulosti?

Světová zdravotnická organizace od 11. března považuje nynější celosvětové šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii. To znamená, že jde o rozsáhlou epidemii, při které onemocnění postihuje velké skupiny lidí na rozsáhlém území, a to v řadě zemí, případně i na různých kontinentech za určité časové období. 

Nový typ koronaviru vyvolává onemocnění s příznaky chřipky, pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Čtěte také

V minulosti se celosvětové pandemie týkaly zejména chřipky, moru, cholery či skvrnitého tyfu. Například ruská chřipka měla v letech 1889 až 1892 na svědomí kolem milionu obětí. Asijská chřipka ve druhé polovině 50. let zabila až dva miliony lidí a další milion lidí zemřelo koncem 60. let na chřipku hongkongskou.

Španělská a prasečí chřipka

Španělská chřipka si v letech 1918 až 1920 vyžádala až 40 milionů životů a postihla svět v několika vlnách. Místem vzniku byla Francie, kde se za války promísily americké a evropské chřipkové kmeny. Podle některých expertů mohlo k mutaci viru přispět i použití bojového dusíkatého plynu yperitu. Z Francie přeskočila chřipková vlna do Španělska a zde si vyžádala mnoho obětí – proto byla označena jako španělská.

Virus prasečí chřipky, který se poprvé objevil v Mexiku, vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky. Pandemie byla vyhlášena v červnu 2009, celosvětově jí podlehlo na 18 tisíc lidí. V Česku se touto chřipkou nakazilo celkem 2477 osob a do března 2010 na ni 102 lidí zemřelo. Pandemie skončila v srpnu 2010.

AIDS

Od 80. let 20. století je velkým nebezpečím pandemie AIDS, virem HIV bylo v roce 2018 zasaženo přes 37 milionů lidí, většinou obyvatel subsaharské Afriky.

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

Spustit audio

Související