Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Co jsou koronaviry a jak moc jsou nebezpečné?

Koronaviry dostaly název podle svého tvaru. Struktura jejich obalu totiž vzhledem připomíná sluneční koronu. Je to souhrnné označení pro čtyři rody virů, které zpravidla způsobují závažná onemocnění u zvířat.

U lidí jsou původci lehkých nemocí, jako je nachlazení nebo zánět horních cest dýchacích. V našem století se ale objevily koronavirové choroby, které mohou být pro člověka smrtelné. Jsou to: těžký akutní respirační syndrom – tedy SARS, infekce MERS a nyní COVID-19.

Čtěte také

SARS koronavirus, MERS koronavirus a současný SARS koronavirus 2 jsou přenosné ze zvířete na člověka. Podle vědců jsou jejich primárním zdrojem netopýři. Od nich se buď přímo, nebo přes mezihostitele dostaly do lidské populace. Například nemoc SARS se do našeho organismu přenesla skrz cibetky, v případě MERS byli prostředníkem velbloudi.

Většina prvních případů u nového koronaviru je spojená s velkým trhem v čínském Wu-chanu, kde se prodávají živá i mrtvá zvířata a mořské plody. (Výzkum přenosu SARS koronaviru 2 ovšem pokračuje, podle některých teorií mohli klíčovou roli při přenosu na člověka sehrát luskouni.)

RNA a DNA viry

Vědci rozlišují skupinu RNA virů a DNA virů – podle toho, který typ ribonukleové kyseliny obsahují. RNA viry jsou zodpovědné za chřipku, klíšťovou encefalitidu nebo dětskou obrnu a patří sem právě i koronaviry. Vyznačují se tím, že jsou proměnlivější a mohou snáze změnit hostitele. To jim zjednodušuje přenos ze zvířete na člověka.

Některé viry z lidské populace vymizí, tedy alespoň dočasně. Tak tomu bylo u koronaviru SARS, kterým se člověk nakazil naposled v roce 2004. Jiné viry se ale opakovaně vracejí, to je případ koronaviru MERS.

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

Spustit audio

Související