Cílem vládních opatření je minimalizovat riziko přenosu. Procházku v přírodě vřele doporučuji, nabádá epidemiolog Prymula
Hostem speciálního sobotního vysílání Českého rozhlasu byl i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Kdo má volat lékaře, jaké jsou příznaky koronaviru COVID-19 a kdo by raději měl jít na procházku do přírody?
Čtěte také
Jsou už rýma a škrábání v krku příznakem virového onemocnění, nebo ne?
„Nastupující proces může zahrnovat i tyto příznaky, rozhodně není ale třeba urgentně kontaktovat celý systém (hygienika nebo praktického lékaře),“ uklidňuje ve vysílání Českého rozhlasu epidemiolog a náměstek ministra Prymula.
„Když (koronavirus) srovnáme s chřipkou, tak tady dominuje suchý, dráždivý kašel. Tedy nevykašláváte hlen. Zpravidla je teplota, která se vyskytuje u 90 až 92 % nemocných. Co je alarmující, a kdy je třeba okamžitě volat linku 155, když nemůžete dýchat (dechová nedostatečnost, pocit lapání po dechu). Tady by měl být systém informován, a to už ne na běžné linky. Hrozí, že to onemocnění už jde do fáze, které vyžaduje péči lékařů, možná i intenzivní péči.“
Jděte na procházku
Jak se tedy zdravý člověk, který není v karanténě, měl teď chovat? Víme, že nejlíp je se vyhýbat velkému množství lidí, ale zůstávat doma, nebo jít třeba na procházku do přírody?
„Všichni mohou jít na procházku, není žádoucí být celou dobu doma a trávit čas v uzavřeném prostředí… Nejlíp je dýchat na čerstvém vzduchu a pohybovat se… Hlavním cílem našich opatření je minimalizovat riziko přenosu na další osoby, a to v lese, v přírodě, určitě nehrozí, takže to vřele doporučuji,“ říká Prymula.
Čtěte také
Bát byste se neměli ani na ulici, kde je riziko nakažení nulové, tedy pokud nemáte těsný kontakt s osobou, která kýchá a nemá roušku.
„Nabádal bych občany, aby do úterka nepřetěžovali naše oficiální centra. Už se nám tady totiž vytvářejí fronty,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu.
Pokud máte potřebu test absolvovat, je tady pro samoplátce stále možnost, ale kapacita je pouze pro malé množství lidí. „Už nám funguje FN Motol, od úterního večera by to měla být Nemocnice Bulovka a Thomayerova nemocnice,“ dodává Roman Prymula.
Online reportáž z aktuálního dění najdete na webu iROZHLAS.cz.
Související
-
Jak před koronavirem ochránit evropská pracovní místa? Pomoci má Evropská unie a Kurzarbeit
Kromě dopadu na veřejné zdraví je nyní nutné zajistit i to, aby na Evropskou unii nedopadly ekonomické důsledky pandemie.
-
Petr Koubský: Problém je hlavně v testování. Co nám napovídají dostupná data o koronaviru?
Lenka Kabrhelová mluví s redaktorem Deníku N pro vědu a technologie Petrem Koubským.
-
Robert Schuster: Koronavirus v Německu aneb Nechte to na ministrovi
I když se počet nakažených novým koronavirem v Německu v posledních dnech neustále zvyšuje, zůstávají tamní nejvyšší státní představitelé v klidu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.