100 let české vědy: Jak se zrodil semtex a kdo je valašský Edison?
Třetina elektronových mikroskopů je z Čech, a to díky Arminu Delongovi
Pokud máme v nějakém průmyslovém odvětví zastoupení na celém světě, je to elektronová mikroskopie. První elektronový mikroskop sestrojil v polovině 20. století teprve 25letý český vědec Armin Delong.
„Je strašně málo věcí, ve kterých by Česká republika měla tak velké zastoupení v celosvětových dodávkách. Na předních světových univerzitách – jako je Cambridge, Oxford, MIT nebo i v Číně a Japonsku, pravděpodobně najdete mikroskop z Brna,“ říká Jiří Očadlík z výzkumného centra CEITEC při Vysokém učení technickém v Brně.
Podle Jiřího Očadlíka pochází z Brna asi třetina světové produkce elektronových mikroskopů.
„Obdivoval jsem na něm, že byl obrovskou autoritou a byl to opravdu ten lídr, který se dívá dopředu,“ vzpomíná na otce zakladatele elektronové mikroskopie Očadlík.
Sám profesor Delong o své vědecké práci říkal: „Hledat cesty, to už je samo o sobě dobrodružství. A nalézt je a realizovat, to je další potěšení.“
Na tom, jak dále zlepšovat svůj vynález, aktivně pracoval do vysokého věku. Mimo jiné ve společnosti Delong Instruments, kterou založili jeho studenti.
Také Delongova bývalá kancelář na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd stále nese jeho jméno. Přestože už musela být uvolněna pro další zaměstnance.
Za svou práci získal Armin Delong řadu ocenění. Jedním z těch největších je zlatá medaile z výstavy EXPO 1958 v Bruselu, kterou získal právě za prototyp elektronového mikroskopu BS242. V roce 2005 získal také Českou hlavu za rozvoj přesných přístrojů v Československu a přenos oborového vědění do průmyslového využití.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.