100 let české vědy: Jak se zrodil semtex a kdo je valašský Edison?

Na konci 70. let vyráběl Zetor 33 tisíc traktorů ročně

Od zahájení výroby v roce 1946 bylo v Brně vyrobeno více než 1,3 milionu traktorů a vyvezeny byly do více než 90 zemí světa.

Vývoj prvního Zetoru Z25 měl na starosti František Musil, který stroj se svým týmem sestrojil za necelých 6 měsíců. Traktor opatřil naftovým dvoulitrovým dvouválcem o výkonu 26 koní a šestistupňovou převodovkou pro jízdu v terénu i na silnici.

V prvorepublikovém Československu vyrábělo traktory několik firem – například Praga, Škoda nebo Wikov. S přechodem na centrálně plánované hospodářství ale bylo rozhodnuto, že traktory smí vyrábět pouze Zetor.

Výroba Zetorů začala ve Zbrojovce Brno, která se do té doby zabývala hlavně výrobou aut nebo leteckých motorů. „Zbrojovka přebudovala válečnou výrobu na výrobu mírovou. Dala si úkol nadmíru záslužný a příkladně mírový – konstruuje a buduje zemědělské traktory,“ zaznělo v roce 1946 v československém filmovém týdeníku.

Další modely na sebe nenechaly dlouho čekat. Výsledkem dobové poptávky byl Zetor 30 se systémem přímého vstřikování paliva a hydraulickým zvedákem pluhu, za nějž získal František Musil zlatou medaili na Zemědělské výstavě v Praze 1948.

Světová prvenství drží Zetor třeba za zavedení integrované bezpečnostní kabiny nebo hydraulického systému s automatickou kontrolou hloubky orby.

Roku 1954 byla v brněnském Zetoru založena výzkumně-vývojová základna, ze které pak vyšly nejdůležitější stroje – modely unifikované řady 1. S tou se zjednodušila výroba a snížily náklady.

Na svém vrcholu na konci 70. let vyráběla firma až 33 tisíc strojů ročně. A rozjela výrobu v Japonsku, Iráku nebo Indii. Dnes se Zetor kromě traktorů snaží prorazit i v oblasti bojových vozidel. Na letošním veletrhu obranné techniky v Bratislavě představil prototyp obrněného dvounápravového vozidla Gerlach.

autoři: Petr Kološ , marz
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.