Roboti se hrnou do českých továren
Dovezou vám díly, zašroubují za vás šrouby nebo vyzkouší, zda má výrobek dostatečnou kvalitu. Pracovní roboti se stále častěji objevují v českých továrnách. A doma už nejsou jen v automobilkách a velkých podnicích, ale i v malých a středních fimách. Více v seriálu Můj kolega robot.
Velkým hitem jsou v poslední době takzvaní kolaborativní roboti neboli coboti. Tyto stroje představují určitý mezistupeň mezi člověkem a tradičním velkým pracovním robotem, který z bezpečnostních důvodů musí být oddělený mříží. Coboti naopak obvykle stojí na pracovišti přímo mezi lidmi a spolupracují s nimi. Člověku neublíží díky sofistikované technice.
Cena robotů se v posledních letech výrazně snižuje a podle podnikatelů se jedná o investici s rychlou návratností. Hlavním důvodem, proč se firmy začínají zajímat o roboty, je navíc současná rekordně nízká nezaměstnanost. Roboti tak zastanou často namáhavé a monotónní práce, a lidé se mohou věnovat činnostem, které vyžadují více přemýšlení.
Statisícové až milionové částky ale pro menší podniky leckdy pořád představují výdaj, který si nemohou dovolit. Z toho důvodu už si některé firmy vyrábí části robotů samy, nebo se obracejí na robotí personální agentury.
Související
-
Nečekejte, až přijde robot a nahradí vás. Přeškolte se včas, radí kybernetik Mařík
Hostem Magazínu Leonardo byl Vladimír Mařík z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického.
-
Mají mít roboti právní status? Děláme chybu, umělá inteligence není člověk, říká Střítecký
Evropská komise má do konce dubna rozhodnout, zda roboti získají právní status takzvané elektronické osoby. Hosty ve studiu jsou Alžběta Krausová a Vít Střítecký.
-
Jan Macháček: Roboti nám práci neukradnou. Budeme s nimi kooperovat
V poslední době jsme i u nás masírování varovnými články a přednáškami o tom, že digitalizace, umělá inteligence a vše, čemu se říká Průmysl 4.0, nás přípraví o práci.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.