Nikdo se nesnaží o kompromis, nedopadne to dobře, říká o situaci ve společnosti šéfredaktor Echa24
Ve společnosti roste odpor vůči migraci a Green Dealu, tvrdí šéfredaktor a vydavatel Echa24 a Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. V pořadu Osobnost Plus připouští také, že vůle ke kompromisu ve společnosti příliš není. „Ani jedna strana se nesnaží o kompromisy, a proto to nedopadne dobře," míní. „To, co vidím jako obrovský problém, je jed a polarizace bez jakékoliv snahy nacházet nějaké kompromisní řešení.“
Vládnoucí elity ve Spojených státech i v Evropě podle Balšínka cítí, že „vítr začíná vanout jiným směrem, ale ony nechtějí uhnout z vytyčeného kurzu, míří na skaliska a stále věří, že poručí větru“.
„Ten nový vítr, to je odpor značné části evropské veřejnosti vůči migraci a vůči podobě migračního paktu. Protože migrace má dopad na kriminalitu a bezpečnost obyvatel ve městech,“ tvrdí v pořadu Osobnost Plus.
Čtěte také
Za nový vítr v evropské společnosti považuje také odpor vůči Green Dealu. „Lidé vidí, že to výrazně zdraží jejich život a sníží jejich životní úroveň,“ míní šéfredaktor.
Dopady Green Dealu podle něj už začínají pociťovat třeba Němci. „V kombinaci se ztrátou levného ruského plynu se německý průmysl dostává do obrovských potíží,“ poukazuje Balšínek.
Připouští také, že vůle ke kompromisu ve společnosti příliš není. „Ani jedna strana se nesnaží o kompromisy, a proto to nedopadne dobře," míní.
Balšínek kritizuje mimo jiné znovuzvolení Ursuly von der Leyenové šéfkou Evropské komise. Podle něj je to za cenu poměrně velkých ztrát a izolace určitých politických skupin a stran.
„To, co vidím jako obrovský problém, je jed a polarizace bez jakékoliv snahy nacházet nějaké kompromisní řešení,“ popisuje Balšínek.
„Je to vidět na řadě důležitých politických rozhodnutí, například na Green Dealu. Ursula von der Leyenová před evropskými volbami slibovala, že zmírní jeho kritéria, a nic tomu zatím nenasvědčuje,“ vadí mu.
Green Deal za každou cenu?
Prosazování Green Dealu za každou cenu podle Balšínka vyvolává protitlak, který se bude stupňovat.
„Jasnou změnu vidíme třeba v Nizozemsku, kde takzvané nejradikálnější liberální proudy, které prosazovaly Green Deal, rezignovaly, přišly o podporu voličů a jsou nahrazeny stranami, které možná v některých ohledech prosazují extrémní řešení. Bohužel extrém střídá extrém,“ uznává šéfredaktor a doplňuje:
„To samozřejmě není dobře, ale pokud nedojde k rozumnému kompromisu, tak tato atmosféra ve společnosti bude neustále houstnout.“
Čtěte také
Vidět je to i na Velké Británii, která se v současné době potýká s problémy s migrací. Přesto právě jedním argumentem konzervativce Borise Johnsona před referendem o brexitu bylo, že konečně budou mít obyvatelé království imigraci ve svých rukou.
„Důsledek je nejen vítězství labouristů v Británii, ale také nástup reformisty Nigela Farage. Ten sice nezískal mnoho poslanců, protože tomu zabraňuje britský volební systém, který znevýhodňuje ty menší strany. Ale na procenta Nigel Farage získal neuvěřitelnou podporu,“ dodává Balšínek.
Proč je Dalibor Balšínek více nakloněn na stranu Donalda Trumpa? Kvůli čemu oslabil prezident Emmanuel Macron? Poslechněte si celou Osobnost Plus v audiu nahoře. Moderuje Barbora Tachecí.
Související
-
Jiří Pehe: Spory EU s Maďarskem sílí. Brusel nemá účinnou odpověď
Spory mezi Maďarskem a zbytkem EU došly tak daleko, že Belgie, která v současnosti předsedá Radě Evropské unie, navrhuje, aby Unie využila článku 7 evropských smluv.
-
Média při pokrývání střelby nepochybila, míní novinář. Kritická reflexe je na místě, myslí si etik
„Média se nechala okřikovat, některá popřela svoji základní roli – prověřovat a hrát roli hlídacího psa,“ myslí si šéfredaktor deníku Echo24 Dalibor Balšínek.
-
Robert Schuster: Aféry AfD odvádějí pozornost od toho, že strana chce Německo odstřihnout od Západu
Pokud existuje pro politickou stranu něco jako nejhorší možný scénář, tak je to asi ten, když uzavře svou kandidátku a zjistí, že jeden z kandidátů je zapleten do skandálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.