Než se komise k vyšetření chyb v epidemii svolá, je konec prosince a jsme před volbami, odmítá ji Červíčková (ANO)

4. listopad 2020

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) žádá zřízení sněmovní komise, která by zpětně posoudila postup vlády před nástupem druhé vlny epidemie. „Konkrétní závěr by byl nutný i pro veřejnost. Máme tu obrovskou část veřejnosti, která podléhá dezinformacím, nebo je sama šíří,“ obhajuje v Pro a proti Hamáčkův plán poslanec a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý.  

Poslankyně Monika Červíčková (ANO) považuje zřízení komise za politikum. „Už z podstaty věci jsem proti všem komisím podobného typu. Relevance výstupů těchto vyšetřovacích komisí je diskutabilní a spíš vyjadřují náladu ve společnosti,“ říká v Pro a proti.

Čtěte také

Souhlasí se sociálními demokraty a opozicí, že je potřeba určit chyby, kterých se v případné další vlny epidemie vyvarovat. „Ale poslanecká vyšetřovací komise není vhodný formát. Takovou analýzu mají dělat odborníci a těmi jsou epidemiologové, ne poslanci,“ říká a dodává: „Účet se bude skládat voličům.“

Veselý: Abychom se vyvarovali chyb

Místopředseda ČSSD a poslanec Ondřej Veselý uznává, že zatím sněmovní vyšetřovací komise příliš úspěšné nebyly. „Ale to se zabývaly záležitostmi více minulými. Tato komise by hodnotila věci téměř aktuální. Cílem také není označovat někoho konkrétního, ale hledat, kde se stala chyba.“

My jsme od začátku dávali najevo, že jsme pro daleko přísnější postup, třeba pro roušky.
Ondřej Veselý

„Na jaře jsme byli ve zvládnutí pandemie premianty, teď už nejsme. A pokud přijdou další vlny covidu, jak předpokládají epidemiologové, tak by bylo vhodné se připravit a vyvarovat se chyb, které se staly teď na podzim,“ doporučuje Veselý.

Čtěte také

Doufá, že komise posoudí, jak se v jaké situaci mělo reagovat: „A pokud její závěry přijme sněmovna, může to být vodítko pro tuto či další vlády do budoucna.“

Červíčková ale opakuje, že je třeba spoléhat výhradně na doporučení a analýzy expertů, ne politická rozhodnutí. „Hypoteticky, kdyby tato komise vznikla, tak by politici hodnotili politická rozhodnutí vlády. A to si nemyslím, že je úplně správné.“

„Analýzu potřebujeme, ale analýzu odborníků. Tu pak může projednat třeba zdravotnický sněmovní výbor, může se to projednávat na plénu. Máme také institut interpelací, takže mi opravdu nepřijde adekvátní formát vyšetřovací komise,“ opakuje poslankyně.

Je listopad, než se komise svolá a sejde, je konec prosince a jsme před volbami.
Monika Červíčková

Sociální demokrat připouští, že podobné návrhy na zřízení vyšetřovacích komisí častěji podává opozice. „Ale my jsme od začátku dávali najevo, že jsme pro daleko přísnější postup. Ostatně Jan Hamáček celé léto doporučoval, aby lidé ve vnitřních prostorách nesundavali roušky.“

Politička považuje zřízení komise za problematické i z časových důvodů. „Je listopad. Než se komise svolá a sejde, je konec prosince, možná v lednu. V červnu začnou vrcholit parlamentní prázdniny – a jsme před volbami. Takže já to shledávám jako čisté politické PR a zahájení kampaně,“ shrnuje Monika Červíčková (ANO).

„Politické boje mezi ČSSD a ANO se odehrají na úplně jiných polích. To vidíme už teď, že v oblasti daní a příjmů státu, ale covid to podle mě nebude,“ odmítá politické zacílení požadavku svého stranického předsedy Ondřej Veselý (ČSSD).

Poslechněte si audiozáznam pořadu s argumenty obou stran. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související