Netopýr zamotaný ve vlasech je jen pověra, vysvětluje ochránce zvířat Horáček

18. červenec 2023

„Zamotat netopýra do vlasů, navíc, aby tam zůstal, je nesmírně náročné,“ vyvrací jeden z mýtů o podřádu savců z řádu letounů Daniel Horáček, člen České společnosti pro ochranu netopýrů v Libereckém kraji. „I my jsme se o to snažili, když byla vyhlášena soutěž o 40 tisíc amerických dolarů pro toho, kdo takového netopýra vyfotí. Je to už mnoho let a odměnu, pokud vím, si zatím nikdo nevybral,“ dodává v pořadu Hovory.

Jejich pokus ztroskotal, protože než stihli netopýra namotat do lidské hřívy a vyfotit, cukl sebou a byl pryč. Pověra o nalétávání těchto nočních tvorů do vlasů mladých děvčat tak zřejmě pramení z rané gotiky, tedy z let po roce 1230 do začátku 14. století.

Čtěte také

„Tehdy netopýři využívali studené nevytápěné chodby hradů k zimování, a to hlavně škvíry za zárubněmi dveří. A když tehdy dámy nosily velké vysoké paruky, mohl do nich hibernující netopýr lehce spadnout. Netopýří hybnost v hibernaci je minimální a trvá opravdu dlouho, než se probudí. Tak mohl vzbuzovat dojem, že je v té paruce, resp. ve vlasech, zamotaný,“ myslí si Horáček. 

Netopýr ale není zvíře, které by snad mělo dobrou pověst – většina se ho bojí i proto, že snad může i člověka kousnout. „Iracionální strach pramení jednak z toho, že je to tajemný noční živočich. Lidé o něm většinou ani nevědí, a když se setkají, je to nejdřív překvapení.“

Čtěte také

„A pak je to to, že v naší kultuře dostal netopýr ,ťafku‘ od umělců, kteří, když hledali způsob, jak zpodobnit ďábla, tak si vybrali netopýří křídla.“

„Také jsme vychovávaní v křesťanské kultuře, takže jsme přejali i její stereotypy. Například v Číně vnímají netopýry úplně jinak, protože je to pro ně symbol štěstí. Dokonce mají stejné slovo pro netopýra i pro štěstí,“ dodává s tím, že tam bohužel netopýry také rádi konzumují.

Co dělat s netopýrem v ložnici?

Lidé ze Společnosti pro ochranu netopýrů jsou mezi prvními, kterým volají vyděšení majitelé ložnic s nevítaným hostem-netopýrem. „Není to žádná tragická situace, aby se nedalo počkat do rána. Představy, že ten netopýr představuje nebezpečí, jsou nesmyslné. Netopýr se obvykle člověku totiž vyhýbá.“

Daniel Horáček ukazuje Lopežnickou jeskyni

Většinou se ho lidé snaží chytit, což je podle Horáčka špatný postup. Máme ho nechat v klidu, sám se někde usadí. „Protože přes den netopýr šetří energií, upadá do částečné strnulosti, takže ráno ho v klidu a bez honění pustíte ven.“

„Tedy, pokud je léto a neprší – pak se dá netopýr normálně vypustit. Když je ale chladno a zima, případně silný déšť, je lépe počkat, až nelibé povětrnostní podmínky pominou. V zimě bych ale doporučoval volat na záchrannou stanici,“ dodává.

Celé Hovory Petra Viziny s Danielem Horáčkem najdete v audiozáznamu, poslechněte si víc.

autoři: Petr Vizina , lup
Spustit audio

Související