Současný svět nás zahlcuje vjemy, do obrazu ale musíte dát vlastní energii, popisuje malířka Holcová
„Po čtvrtstoletí, které mám v umění odžito a odpracováno, tak si uvědomuji, že jsem namalovala spoustu obrazů, kreseb, měla mnoho výstav, a když vím, kolik lidí se v mých obrazech dokázalo zorientovat, kolik zpětné vazby jsem dostala, mám pocit, že to má smysl,“ říká malířka Veronika Holcová.
„Současný svět je náročný a vizuální, takže nás zahlcuje. A obraz je najednou místem, kde se nic nehýbe – spoustu věcí se tam tedy děje. A právě obrazy vyprovokovávají diváka, aby se soustředil, takže pak mu začnou věci fungovat,“ rozebírá výtvarnice.
Čtěte také
„Divák se opravdu musí do obrazu ponořit a dát do toho vlastní energii a představivost. Takto pracuji s divákem a mám pocit, že to funguje,“ doplňuje malířka v pořadu Hovory.
Jeden z kurátorů kdysi její obrazy přirovnal k masožravým květinám, které pozorovatele omámí a vtáhnou do pasti.
„Vyžaduji po divákovi, aby se do obrazu ponořil. Čím déle se dívá, tím víc dostává. Moje rada je, aby se soustředili a ocitli se tak sami se sebou,“ radí Holcová.
„Mobily jsou jakási šidítka: fotíme si památky a přírodu, ale skutečně cítíme to, co sledujeme přes obrazovky?“ ptá se.
Kdy Veronika Holcová fotí na mobil a proč si myslí, že jsme kvůli přemíře vizuálních vjemů otrlí a už pozorně ani nevnímáme svět kolem? Proč si také například myslí, že svět potřebuje v politice i dobré vůdkyně, to už se dozvíte v audiozáznamu pořadu Hovory Petra Viziny.
Související
-
Komerční ilustrace mi dává smysl, uvažuje výtvarník Strejček
„Samozřejmě že někdy děláte věc, která vám není úplně po chuti. Právě v takových chvílích si uvědomím, že je to práce," říká Vladimír Strejček ze studia Drawetc.
-
Výtvarník Haloun: V 70. letech jsem si myslel, že komunisty výtvarné školy nezajímají. Byl to omyl
Vysokoškolská studia na UMPRUM má výtvarník a pedagog, autor stovek grafik, plakátů a bookletů, v poslední době také literát, Karel Haloun spojená s dobou normalizace.
-
Ve výtvarném a hudebním umění už bylo skoro vše vymyšleno, říká výtvarník Janovský
„Člověk má někdy pocit, že pět let tvoří něco, co nikdo nedělá – a pak zjistí, že na druhé straně planety to dělá několik dalších,“ myslí si výtvarník Jakub Janovský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.