Současný svět nás zahlcuje vjemy, do obrazu ale musíte dát vlastní energii, popisuje malířka Holcová

30. duben 2024

„Po čtvrtstoletí, které mám v umění odžito a odpracováno, tak si uvědomuji, že jsem namalovala spoustu obrazů, kreseb, měla mnoho výstav, a když vím, kolik lidí se v mých obrazech dokázalo zorientovat, kolik zpětné vazby jsem dostala, mám pocit, že to má smysl,“ říká malířka Veronika Holcová.

„Současný svět je náročný a vizuální, takže nás zahlcuje. A obraz je najednou místem, kde se nic nehýbe – spoustu věcí se tam tedy děje. A právě obrazy vyprovokovávají diváka, aby se soustředil, takže pak mu začnou věci fungovat,“ rozebírá výtvarnice.

Čtěte také

„Divák se opravdu musí do obrazu ponořit a dát do toho vlastní energii a představivost. Takto pracuji s divákem a mám pocit, že to funguje,“ doplňuje malířka v pořadu Hovory.

Jeden z kurátorů kdysi její obrazy přirovnal k masožravým květinám, které pozorovatele omámí a vtáhnou do pasti.   

„Vyžaduji po divákovi, aby se do obrazu ponořil. Čím déle se dívá, tím víc dostává. Moje rada je, aby se soustředili a ocitli se tak sami se sebou,“ radí Holcová.

„Mobily jsou jakási šidítka: fotíme si památky a přírodu, ale skutečně cítíme to, co sledujeme přes obrazovky?“ ptá se.

Kdy Veronika Holcová fotí na mobil a proč si myslí, že jsme kvůli přemíře vizuálních vjemů otrlí a už pozorně ani nevnímáme svět kolem? Proč si také například myslí, že svět potřebuje v politice i dobré vůdkyně, to už se dozvíte v audiozáznamu pořadu Hovory Petra Viziny.

autoři: Petr Vizina , lup
Spustit audio

Související