Ve výtvarném a hudebním umění už bylo skoro vše vymyšleno. My z toho můžeme jen čerpat a přetvářet, říká výtvarník Janovský
„Člověk má někdy pocit, že pět let tvoří něco, co nikdo nedělá – a pak zjistí, že na druhé straně planety to dělá několik dalších. Já jsem tak ,citoval‘ slavné obrazy a vědomě na ně navazoval. A to je ten klíč: Poučeně čerpat z věcí, které už byly vytvořeny a originálním způsobem s nimi pracovat,“ myslí si výtvarník Jakub Janovský.
Čtěte také
Své kresby pak popisuje jako mentální koláže. „Dětství je pro spoustu z nás iniciační období, které nás formuje po zbytek života… a to moje bylo krásné, smutné, strašidelné a plné rozporů,“ říká v pořadu Hovory.
Janovský tvrdí, že ve výtvarném a hudebním umění už bylo skoro vše vymyšleno. „My teď můžeme poučeně čerpat z věcí, které už byly vytvořeny, a originálním způsobem s nimi pracovat,“ dodává.
Celé Hovory Petra Viziny najdete v audiozáznamu.
Související
-
Rozesmát, vyděsit, nechat uchichtnout. Výtvarník Jakub Janovský v Sedmém nebi Moniky Načevy
Osobnosti české hudební scény vybírají a komentují hudbu svého srdce.
-
Host: Jakub Janovský, výtvarník, jehož médiem je kresba
Co všechno umožňuje a k čemu nesvádí? Který hlas současného výtvarného umění je nejvíc slyšet? A jak se kreslí svoboda? Moderuje Šárka Maixnerová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.