Netanjahuův Izrael se musí probrat ze čtyřleté intoxikace, píše komentář izraelského deníku Haaretz v reakci na Trumpův odchod
Už od sobotního večera je jasné, že novým prezidentem USA se stal demokratický kandidát Joe Biden. Stále se tak objevují další reakce na jeho zvolení. Třeba z Izraele nebo Indie.
Čtěte také
V úvodníku nejstaršího izraelského deníku Haaretz čteme, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu spojil osud izraelského státu s Donaldem Trumpem a Republikánskou stranou.
Izraelská strana Trumpovi zlepšovala image a poskytovala mu mezinárodní legitimitu. Na oplátku pak Trump bezvýhradně podporoval Netanjahuovu politiku, a to i tehdy, pokud v dlouhodobé perspektivě zájmům Izraele spíš škodila. Teď se ale Netanjahuův Izrael musí probrat ze čtyřleté intoxikace mocí a uvědomit si, že budoucnost země je spojena s budoucností Palestinců.
Podle redakčního komentáře listu Haaretz je jediným možným řešením izraelsko-palestinského konfliktu vznik dvou států.
Bidenův první úkol ve vztahu k Izraeli proto bude pomoc Izraelcům, aby pochopili reálný rozsah jak svého území, tak svých sil. Taky jim připomenout, že musí hájit hodnoty demokracie, lidských práv, solidarity a mezinárodní spolupráce, uzavírá Haaretz.
USA vs. Indie
Indický deník Hindu se ve svém redakčním komentáři věnuje změnám ve vztazích mezi USA a druhou nejlidnatější zemí světa. Poukazuje přitom na to, že se hlavně indický premiér Nárendra Módí netajil podporou Donalda Trumpa. Biden jako nový americký prezident je ale dlouhodobým příznivcem americko-indické spolupráce a vyzná se v zahraniční politice.
Čtěte také
Zahraniční vztahy sice nebudou teď, v době, kdy USA sužuje pandemie koronaviru, Bidenovou bezprostřední prioritou, přesto se ale dá čekat, že zvrátí některá Trumpova kontroverzní rozhodnutí.
Pokud by například USA, jak se očekává, opět přistoupily k Pařížské klimatické dohodě, znamenalo by to pro Indii pomoc s energetickou transformací. Přínosem by bylo i to, kdyby se Spojené státy vrátily k jednání o íránském jaderném programu. Smířlivější americká politika by Indii totiž usnadnila mezinárodní spolupráci v regionu.
Obávat by se Indie měla naopak většího důrazu nového prezidenta na lidskoprávní záležitosti, zvláště v souvislosti se severoindickým státem Džammú a Kašmír a s novým zákonem o občanství, který usnadňuje získání indického občanství cizincům nemuslimského původu. Indická vláda by měla být připravena stát si během budoucích náročných jednání o těchto citlivých tématech na svém, upozorňuje deník Hindu.
Očkování proti covidu-19?
Švédský deník Dagens Nyheter přinesl rozhovor s Pascalem Soriotem, ředitelem britsko-švédské farmaceutické firmy AstraZeneca, která je jednou ze společností, usilujících o vyvinutí účinné očkovací látky proti novému koronaviru. Soriot v něm říká, že jejich očkování vakcínou by mělo začít v lednu, možná už na konci prosince. Záležet to prý bude hlavně na příslušných regulačních orgánech.
Čtěte také
Společnost na ní zpočátku nebude, na rozdíl od připravovaného a prý velmi účinného „protilátkového koktejlu“ proti nemoci covid-19, vydělávat. Jak to bude později, to podle Soriota není jisté:
„Předpokládá se, že virus tu zůstane a lidé budou potřebovat nové očkování. Pokud se bude opakovat každý rok, od roku 2022 bychom mohli začít vydělávat,“ říká v rozhovoru pro švédský deník Dagens Nyheter.
Celý přehled zahraničního tisku, který připravil Miroslav Tomek, najdete v audiozáznamu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.