Nepřirozená evoluce křídlatců
Lovci a sběrači, kteří lovili měkkýše v lagunách Karibského moře, zasáhli do evoluce jednoho druhu mořských plžů. Kvůli nim jsou dnešní plži mnohem menší než ti prehistoričtí.
Situaci, kdy lidé ovlivní evoluci nějakého druhu zvířat, vědci někdy označují jako nepřirozený výběr (unnatural selection) - opak přirozeného výběru. Až dosud se spojoval s vysoce intenzivním lovem. Příkladem je průmyslový rybolov, kvůli kterému dnes některé ryby dosahují pohlavní dospělosti při menší tělesné velikosti než dříve a rozměry jejich druhu se tak snižují. Vědci ze Smithsonova institutu pro tropický výzkum a jejich kolegové ale prokázali, že evoluci mohlo ovlivnit i málo intenzivní prehistorické sběračství.
Křídlatec karibský (Strombus pugilis) je mořský plž s krásně utvářenou, 9 až 13 cm velkou ulitou a jedlým masem. Mladí křídlatci žijí skryti v bahnitých sedimentech lagun, z nichž se vynoří až poté, co dosáhnou pohlavní dospělosti a na jejich ulitě se vytvoří silný lem, který je chrání před predátory. Ne ale před člověkem, který je v lagunách sbírá po celá tisíciletí. Prehistoričtí sběrači přitom měli lepší kořist než ti moderní: srovnání velikostí ulit dospělých křídlatců z různých období prokázalo, že v době před asi 7000 lety byli křídlatci znatelně větší a obsahovali asi o 66 % více masa než dnes. Jejich tělesná velikost se v důsledku málo intenzivního, zato však dlouhodobého sběru snížila hned dvakrát - nejdříve asi před jedním tisícem let a pak znovu v moderní době.
Autoři studie se obávají, že velikost nemusí být jediným znakem, do něhož člověk usilující o co největší kořist zasáhl. Negativně ovlivněna mohla být i schopnost reprodukce, kvalita potomstva a celková životaschopnost křídlatců. Jestli tomu tak skutečně je, snad ukáže další výzkum. Jedna dobrá zpráva však existuje už teď: v rezervacích, kde je sběr zakázán, dosahují křídlatci pohlavní dospělosti při o něco větší velikosti než v nechráněných oblastech. Naznačuje to, že vliv tisíců let nepřirozeného výběru se dá zastavit či dokonce zvrátit.
Zdroj: Smithsonian Tropical Research Institute, Proceedings of the Royal Society B
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.