Nepovedený pokus o puč? Americká demokracie tento ojedinělý otřes zvládne, věří ústavní právník Antoš

7. leden 2021

Průběh jednání o potvrzení výsledků amerických voleb narušili příznivci stávajícího prezidenta Donalda Trumpa – protestující vtrhli přímo do washingtonského Kapitolu. Situaci uklidnil až zásah bezpečnostních složek. Mluví se o čtyřech mrtvých a víc než padesátce zadržených. „Od problémů voleb jsme se dostali někam úplně jinam,“ komentuje Marek Antoš z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Následovat bude patrně stíhání lidí, kteří do Kapitolu neoprávněně vnikli.“

Přestože Antoš uznává, že celá událost není v souladu s demokratickými principy, věří v pevné základy amerického státu: „Myslím si, že americká demokracie tento ojedinělý otřes zvládne.“

Čtěte také

S tím souhlasí i Matyáš Zrno z Občanského institutu: „Fundamenty amerického státu jsou mnohem silnější. Pár set demonstrantů, kteří se utrhli ze řetězu a udělali něco naprosto neomluvitelného a skandálního, bylo relativně snadno z budovy vytlačeno.“

Zrno připomíná, že na místě zasahovala například FBI nebo Národní garda, kterou nechal povolat Trumpův viceprezident Mike Pence. „Díky tomu z toho podivného spektáklu vyšel Pence se ctí. Ačkoliv by loajálním viceprezidentem Donalda Trumpa, jednoznačně se ve chvíli, kdy o to šlo, postavil na stranu právního státu a demokracie.“

Jako problém do budoucna vidí Marek Antoš výraznou nedůvěru části voličů v řádný průběh voleb. „To je samozřejmě velký problém pro celý další proces vládnutí, ale i další volby, které v USA proběhnou.“

Šlo o puč?

Americko-český spisovatel Mark Slouka se při komentování středečních událostí nezdráhá použít silná slova: „Je to pokus o puč, nevím, jak jinak bychom to mohli definovat. Ostatně Trump se o to po určité stránce pokouší už nějakou dobu.“

Čtěte také

Matyáš Zrno by byl při užívání výrazu puč opatrnější. „Puč je něco, co se provádí s plánem, organizací a podporou alespoň části silových složek. Donald Trump si hrál s ohněm, ale neměl sebemenší podporu žádných silových složek.“

Slouka tento argument akceptuje s dovětkem, že připravená a promyšlená akce se od Trumpa nedá očekávat. Otazníky nicméně vidí v jeho dalším působení poté, co bude v Bílém domě vystřídán svým nástupcem.

Nová partaj

Slouka i Zrno se shodují na tom, že události, které doprovázejí sklonek Trumpova prezidentství, mohou způsobit fatální rozkol republikánů. „Kašle na republikánskou stranu,“ hodnotí spisovatel.

Hosty byli:
Matyáš Zrno, Občanský institut
Mark Slouka, spisovatel
Marek Antoš, Právnická fakulta Univerzity Karlovy

„Včera jsme viděli smrt Republikánské strany, je rozpůlená,“ předpovídá Slouka s tím, že republikáni se postaví proti sobě, přičemž část jich bude pokračovat podobným směrem jako třeba maďarský Fidesz.

„Je možné, že Trump Republikánskou stranu skutečně rozštípne a že se její část sebere a založí novou stranu nebo hnutí,“ uvažuje Zrno a připomíná některé výroky demonstrantů o tom, že je nutné založit třetí politické uskupení.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Spustit audio

Související