Nepovedený pokus o puč? Americká demokracie tento ojedinělý otřes zvládne, věří ústavní právník Antoš
Průběh jednání o potvrzení výsledků amerických voleb narušili příznivci stávajícího prezidenta Donalda Trumpa – protestující vtrhli přímo do washingtonského Kapitolu. Situaci uklidnil až zásah bezpečnostních složek. Mluví se o čtyřech mrtvých a víc než padesátce zadržených. „Od problémů voleb jsme se dostali někam úplně jinam,“ komentuje Marek Antoš z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Následovat bude patrně stíhání lidí, kteří do Kapitolu neoprávněně vnikli.“
Přestože Antoš uznává, že celá událost není v souladu s demokratickými principy, věří v pevné základy amerického státu: „Myslím si, že americká demokracie tento ojedinělý otřes zvládne.“
Čtěte také
S tím souhlasí i Matyáš Zrno z Občanského institutu: „Fundamenty amerického státu jsou mnohem silnější. Pár set demonstrantů, kteří se utrhli ze řetězu a udělali něco naprosto neomluvitelného a skandálního, bylo relativně snadno z budovy vytlačeno.“
Zrno připomíná, že na místě zasahovala například FBI nebo Národní garda, kterou nechal povolat Trumpův viceprezident Mike Pence. „Díky tomu z toho podivného spektáklu vyšel Pence se ctí. Ačkoliv by loajálním viceprezidentem Donalda Trumpa, jednoznačně se ve chvíli, kdy o to šlo, postavil na stranu právního státu a demokracie.“
Jako problém do budoucna vidí Marek Antoš výraznou nedůvěru části voličů v řádný průběh voleb. „To je samozřejmě velký problém pro celý další proces vládnutí, ale i další volby, které v USA proběhnou.“
Šlo o puč?
Americko-český spisovatel Mark Slouka se při komentování středečních událostí nezdráhá použít silná slova: „Je to pokus o puč, nevím, jak jinak bychom to mohli definovat. Ostatně Trump se o to po určité stránce pokouší už nějakou dobu.“
Čtěte také
Matyáš Zrno by byl při užívání výrazu puč opatrnější. „Puč je něco, co se provádí s plánem, organizací a podporou alespoň části silových složek. Donald Trump si hrál s ohněm, ale neměl sebemenší podporu žádných silových složek.“
Slouka tento argument akceptuje s dovětkem, že připravená a promyšlená akce se od Trumpa nedá očekávat. Otazníky nicméně vidí v jeho dalším působení poté, co bude v Bílém domě vystřídán svým nástupcem.
Nová partaj
Slouka i Zrno se shodují na tom, že události, které doprovázejí sklonek Trumpova prezidentství, mohou způsobit fatální rozkol republikánů. „Kašle na republikánskou stranu,“ hodnotí spisovatel.
Matyáš Zrno, Občanský institut
Mark Slouka, spisovatel
Marek Antoš, Právnická fakulta Univerzity Karlovy
„Včera jsme viděli smrt Republikánské strany, je rozpůlená,“ předpovídá Slouka s tím, že republikáni se postaví proti sobě, přičemž část jich bude pokračovat podobným směrem jako třeba maďarský Fidesz.
„Je možné, že Trump Republikánskou stranu skutečně rozštípne a že se její část sebere a založí novou stranu nebo hnutí,“ uvažuje Zrno a připomíná některé výroky demonstrantů o tom, že je nutné založit třetí politické uskupení.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Zpackal celou zemi, píše Politico o Trumpových činech, které vyprovokovaly dav u Kapitolu
Středeční dění ve Spojených státech dominuje tamnímu tisku. Loajalita věrných ke končícímu prezidentovi se prý rozpadá a středeční nepokoje budou rezonovat ještě roky.
-
Buď Trump, nebo válka, volali útočníci na Kapitol. Co se stalo ve Washingtonu a jaké budou následky?
Příznivci Donalda Trumpa vtrhli na Kapitol. „Něco podobného nemá v dějinách USA obdoby,“ konstatuje amerikanista. Poslechněte si Speciál Radiožurnálu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.