Není nic horšího než smrt vlastního dítěte. Vinu jsem nejdřív hledala u sebe, přiznává matka a šéfka neziskovky Kulhánková

17. říjen 2023

„Smrt vlastního dítěte je nepřenositelná zkušenost. Je to největší životní ztráta, nic horšího už se nemůže stát. Vinu za Anetčinu smrt jsem hledala i u sebe. Ptala jsem se, co jsem dělala špatně. Co jsem mohla udělat líp. Co jsem neudělala, udělat mohla a naopak. Ale zároveň jsem cítila, že mám svědomí čisté,“ říká Martina Kulhánková, která vede organizaci Černobílý život.

Čtěte také

Její dcera, která trpěla hraničním typem emočně nestabilní poruchy osobnosti (HPO), spáchala sebevraždu. Bylo jí jen 20 let. 

Výkyvy nálad u takto nemocných lidí jsou neuvěřitelně rychlé. Kulhánková popisuje, že se spolu chvíli smály v obýváku u televize, pak dcera odešla do pokoje a po pár minutách se vrátila pořezaná. 

„Svému dítěti určitě věřte. Když za vámi přijde, že je něco v nepořádku, zbystřete a nebuďte na něj zlí,“ dodává. 

Poslechněte si celý příběh Martiny Kulhánkové, ptá se Naděžda Hávová.

autor: Naděžda Hávová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.