Každý umí kreslit. Arteterapie je ideální léčba i pro toho, kdo není připraven mluvit, říká arteterapeut

10. srpen 2023

Propojení výtvarna a terapie představuje arteterapie. Jde o cestu, která může být inspirativní, hravá, zábavná ale i hluboká. Jejím cílem může být seberozvoj, sebepoznání, relaxace, diagnostika nebo může fungovat jako pomocná složka psychoterapeutické léčby.

„Pro každé téma vybíráme techniku, pracujeme hodně s akvarelem, protože tam je velký prostor pro volné asociace, pro náhodu. Ale používáme i práci s hlínou, pastelkami, temperami, prstovými barvami,“ nastiňuje výtvarník a arteterapeut Matouš Marek.

Čtěte také

Arteterapii většinou využívají lidé, kteří už mají nějakou terapeutickou zkušenost nebo si prošli individuální terapií a jejich terapeut jim doporučil právě arteterapii, protože se třeba zasekli na nějakém bodě, ze kterého se nedá posunout. „Nebo už toho mluvení bylo tolik, že by si chtěli vyzkoušet nějakou jinou techniku,“ popisuje.

„Častými důvody jsou stres, úzkosti, přehlcení, nedostatek času pro sebe nebo třeba i depresivní nálady. Ideální je arteterapie pro toho, kdo není připraven nebo nechce tolik mluvit.“

Člověk, který přijde na arteskupinu, by ale měl být schopný sdílet s ostatními a být v takovém stavu, aby byl mohl aspoň trochu pracovat.

Muži jsou na arteterapii stále v menšině

„Říkáme, že první velký krok, je na tu skupinu vůbec dorazit. Je to o překonání bariéry. Už ta samotná aktivita bývá často velkým krokem a určitě k tomu není potřeba žádné výtvarné nadání ani zkušenost nebo zručnost.“

Čtěte také

Vycházíme z modelu, že každé dítě umí kreslit, akorát jsme to občas zapomněli nebo jsme se setkali v nějakém období s tím, že nám je nepříjemné, že to neumíme tak dobře jako někdo jiný. Proto většinou lidé říkají, že skončili u domečku nebo pejska. Ale to tam opravu není důležité. Pracujeme jiným způsobem a to hlavní, co neděláme, je hodnocení.

Většinou arteskupinu tvoří ženy. „Otevřenost sdílet možná není u mužů taková jako u žen,“ vysvětluje Marek.

„Stále to asi souvisí se společenskou rolí, i když už se postupně mění nároky, ale v jádru to zůstává hodně stejné. Projev emocí je pořád ještě něčím nežádoucím, což je trochu nešťastné, protože pak se to v nás hromadí a často si toho všimneme, až když je pozdě, až když se dostaneme do stavu, který nám není příjemný, a pak teprve vyhledáváme pomoc,“ dodává.

Jak probíhá arteterapeutické sezení? Poslechněte si celé Hovory ze série Buďte v klidu v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.