Na období školních prázdnin připravil Český rozhlas Plus sérii rozhovorů věnovanou péči o psychické zdraví a kvalitu života. Moderátorka Tatiana Čabáková do studia Hovorů pozve devět odborníků a odbornic, kteří různým způsobem v praxi pracují s tématy péče o duševní zdraví. Ve vysílání Plusu uslyšíte speciál Hovorů Buďte v klidu každý čtvrtek od 6. července do 31. srpna nebo kdykoli v aplikaci mujRozhlas nebo dalších podcastových aplikacích.
„Péče o duševní zdraví je pro kvalitu života zásadní. Chtěli jsme program vysílání ČRo Plus v době dovolených doplnit o inspiraci a konkrétní techniky, jak pracovat na sobě. Podle Národního zdravotnického informačního portálu přibližně pětina dospělých Češek a Čechů má potíže s duševním zdravím, odbornou pomoc vyhledá jen polovina z nich. Duševní zdraví se zhoršuje i u dětí a dospívajících. Naši hosté nabídnou různé pohledy a cesty od vnímání vlastních emocí přes mindfulness, biohacking, fyzioterapii nebo arteterapii,“ říká dramaturgyně pořadu Markéta Vozková.
Sérii otevře ve čtvrtek 6. července rozhovor s psycholožkou Terezou Hruškovou, která před covidovou pandemií založila projekt kpsychologovi.cz s cílem destigmatizovat vyhledávání odborné pomoci v oblasti psychoterapeutické nebo psychologické péče. Psycholožka Tereza Hrušková učí své klienty, jak poznat, že překračují hranici svých energetických možností a směřují k vyhoření. Například, když jsme přetíženi, mozek chce víc cukru a my saháme po jídle z fastfoodů a sladkostech. Přichází krátkodobá úleva, ale dlouhodobě nám to energii nedodá.
Jak se vzájemně ovlivňuje mysl, tělo a vztahy? Téma pro lékaře a psychoterapeuta, odborníka na psychosomatickou medicínu Vladislava Chválu: „Medicína, která respektuje biologické, psychologické a sociální systémy, ve kterých žijeme – jak organismus jako tělo, tak psychiku a vztahy, do kterých jako lidé vstupujeme. Tyhle tři systémy jsou vždy ve hře a vždy jde o jejich vyladění. Nemoc nastává tehdy, když tyto systémy nejsou vyladěné,” říká ve speciálu Buďte v klidu.
Jak se můžeme starat o svou psychickou pohodu? Věnujeme pozornost vlastním potřebám a emocím? Kde začít, pokud se chceme soustředit na své pocity a prožívání? Jaké cesty vedou k vyšší kvalitě života a psychickému zdraví?
Nejnovější články
-
Nemůžete zhubnout? Skrytou příčinou může být obava, že pak budete vidět, naznačuje psycholog
Psycholog Michael Václavík už 20 let pomáhá lidem s „bolestí duše“. Nejčastěji ho vyhledávají ti s depresí, ale i s anorektickými potížemi nebo s nadváhou a obezitou.
-
Když vám dobře nepracují chodidla, problém se řetězí, říká lektorka Bičíková a přidává cvičení
Autorka cvičebního programu Vnímej své tělo Zuzana Bičíková nejdřív lidi učila pracovat s dechem, postupem času se její metoda posunula.
-
Lidé chtějí jít za hranu poznatelného. Člověk 21. století potřebuje nový příběh, myslí si terapeutka
„To, že věříme v ,něco‘, je hluboce cítěný rozměr transcendentální,“ říká terapeutka a kulturoložka Kamila Němečková.
-
Studená sprcha není pro každého, zkuste raději ledový kyblík, doporučuje instruktor chladové terapie
„Nemá to totiž být extrémní výzva, ač si to hodně lidí myslí. Protože míra přemáhání musí být adekvátní tomu, aby se vám to chtělo dělat znovu,“ vysvětluje.
-
Každý umí kreslit. Arteterapie je ideální i pro toho, kdo není připraven mluvit, říká arteterapeut
Propojení výtvarna a terapie představuje arteterapie. Jde o cestu, která může být inspirativní, hravá, zábavná ale i hluboká.
-
Terapeutka k syndromu vyhoření: Žijeme ve světě, kde chválit je zbytečné a dokonalý výkon samozřejmý
Velké pracovní nasazení spojené s touhou po ocenění od nadřízeného, které nepřichází. I tak může začínat cesta k syndromu vyhoření.